Redakcja Polska

Skradziony „Portret młodej kobiety” Wilhelma Volkharta wraca do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

16.05.2023 11:26
Powstały w 1863 r. obraz dziewiętnastowiecznego niemieckiego malarza, specjalizującego się w przedstawieniach portretowych i historycznych, został skradziony ze zbiorów muzeum w 1994 r.  
Audio
  • „Portret młodej kobiety” Wilhelma Volkharta wraca do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Minister kultury Piotr Gliński podczas uroczystego przekazania do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu odzyskanego obrazu Wilhelma Volkharta Portret młodej kobiety
Minister kultury Piotr Gliński podczas uroczystego przekazania do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu odzyskanego obrazu Wilhelma Volkharta „Portret młodej kobiety”Foto: PAP/Andrzej Lange

Obraz od tamtej pory był zarejestrowany w krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem pod nr. 468. W lutym tego roku Halina Jucha – osoba prywatna, która od wielu lat współpracuje z Departamentem Restytucji Dóbr Kultury MKiDN – odnalazła dzieło w ofercie niemieckiego domu aukcyjnego w Satow. Po kontakcie strony polskiej z domem aukcyjnym wycofano obraz Volkharta z aukcji. W wyniku oględzin jednoznacznie potwierdzono tożsamość portretu. Po zapoznaniu się z dowodami oraz dokumentami opisującymi historię dzieła dom aukcyjny przekazał płótno Wilhelma Volkharta stronie polskiej.

Wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał, że w ostatnich latach udało się odzyskać 600 obiektów i są to zarówno zabytki utracone w wyniku drugiej wojny światowej, jak i wyniku powojennych oraz współczesnych kradzieży.

"Departament Restytucji odpowiedzialny jest za prowadzenie zarówno bazy strat wojennych, która liczy w tej chwili 66 tysięcy rekordów, z czego kilkanaście tysięcy rekordów jest także wspartych ikonografią, jak i krajowego wykazu zabytków dzieł skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem, gdzie zarejestrowanych jest 12 tys. obiektów" - wyjaśnił minister kultury.

IAR/ep

Odzyskany obraz Jacka Malczewskiego trafił do Muzeum Narodowego

22.06.2020 15:00
Obraz Jacka Malczewskiego "Przy fortepianie" został uroczyście przekazany do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. To dzieło z wczesnego okresu twórczości artysty odzyskano po blisko 80 latach.

Cenne zbiory ambasadora Michała Sokolnickiego odzyskane przez Polskę

25.05.2021 17:00
Po latach starań polski rząd odzyskał zbiory przedwojennego ambasadora w Ankarze i bliskiego współpracownika marszałka Józefa Piłsudskiego. Michał Sokolnicki był historykiem, politykiem i dyplomatą.

Kolejne odzyskane dzieła sztuki wróciły do Wrocławia

10.08.2021 14:13
W siedzibie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu odbyła się uroczystości przekazania odzyskanych strat wojennych. Dwa zaginione dzieła sztuki - akwarelowe portrety małżeństwa Kalterów – po prawie 80 latach wracają do Muzeum Narodowego w stolicy Dolnego Śląska.