Redakcja Polska

Szansa na poznanie dawnych zawodów i rękodzieła. Królewski Festiwal Rzemiosł w Wilanowie

16.09.2023 12:37
Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie organizuje III Królewski Festiwal Rzemiosł. Na przedpolu pałacu zaprezentuje się ponad 100 przedstawicieli dawnych zawodów i artystów rękodzielników.
Festiwal potrwa do niedzieli 17 września
Festiwal potrwa do niedzieli 17 wrześniaŹródło: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie/Facebook

Kierownik działu rekonstrukcji historycznej w wilanowskim muzeum Grzegorz Mazur podkreślił, że Królewski Festiwal Rzemiosł cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wystawców.

- Rzemiosło pokazywane w sposób trochę niekonwencjonalny, dlatego że oprócz stoisk wystawców, bardzo ciekawych - niektórzy absolutnie unikalni, na pewno czerpiący z tradycji różnego typu rzemiosł - będą warsztaty - zapowiedział.
Wymienił warsztaty haftu klockowego, kaligrafii, drukarni polowej, wyplatanie kuszek.

Przez całą sobotę i niedzielę prowadzone będą pokazy i zajęcia dla całych rodzin z różnorodnymi rzemieślnikami: będą introligatorzy, wycinanki, koronczarstwo, tkactwo, szklarstwo, stolarstwo, kowalstwo, dziewiarstwo, hafciarstwo, wikliniarstwo, serowarstwo karmelarstwo.

- Będzie można porozmawiać z modystką, farbiarką, szewcem, kaletnikiem, mincerzem, płatnerzem, kotlarzem, a także z wytwórcami naturalnych kosmetyków według recept z XVII i XVIII wieku - dodał Grzegorz Mazur.

III Królewski Festiwal Rzemiosł w Wilanowie - dziś i jutro na przedpolu Muzeum Pałacu króla Jana III, w godzinach 12-18.

IAR/dad

Polska skrzypaczka Łucja Madziar koncertmistrzynią Wiedeńskiej Radiowej Orkiestry Symfonicznej

16.09.2023 13:00
Jedną z najważniejszych austriackich orkiestr symfonicznych (ORF Radio Symphonieorchester Wien) pokieruje od pierwszego pulpitu polska skrzypaczka z Poznania Łucja Madziar. To zaszczytne stanowisko objęła z początkiem sezonu artystycznego 2023/2024.

Polonijne portale włączają się w akcję "Opowiadamy Polskę Światu". Publikują teksty o rodzinie Ulmów

16.09.2023 13:27
Cieszy nas tak duże włączenie się Polonii we wspólne "Opowiadanie Polski światu". I to nie tylko Polonia amerykańska w Chicago, po ukazaniu się naszych materiałów w blisko milionowym nakładzie w weekendowym "The Chicago Tribune', ale Polonia we Włoszech, we Francji, w Norwegii, w Wielkiej Brytanii, na Ukrainie, na Litwie, czy w Grecji - skomentował dla PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów. Najnowsza odsłona akcji dotyczy historii rodziny Ulmów, która została zamordowana przez niemieckich okupantów za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej. 10 września odbyła się uroczystość ich beatyfikacji.

Polski Instytut Badawczy i Muzeum w Budapeszcie obchodzi 25-lecie powstania

16.09.2023 13:42
Polski Instytut Badawczy i Muzeum w Budapeszcie obchodził w piątek 25-lecie powstania. Placówka węgierskiej Polonii posiada liczne zbiory, m.in. dokumenty polskich uchodźców, którzy znaleźli się na Węgrzech w czasie II wojny światowej.