Redakcja Polska

Piękno i niezwykłość polskich kolęd i pastorałek

24.12.2023 12:08
Tworzą niezwykły nastrój podczas Świąt Bożego Narodzenia, uwodzą słowami i melodią, dają poczucie wspólnoty - a przede wszystkim są piękną polską tradycją.
Audio
  • Rozmowa z dyr. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek ks. Piotrem Pilśniakiem [posłuchaj]
Ks. Piotr Pilśniak, dyrektor  Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie
Ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w BędzinieFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Polskie kolędy i pastorałki można co roku usłyszeć w Będzinie, podczas Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. W tym roku to już XXX edycja. Przesłuchania odbywają się w grudniu, w 31 miastach na terenie całej Polski, a także na Litwie, Ukrainie, Białorusi - i od tego roku we Włoszech.

To jeden z największych kolędowych przeglądów w Europie, a zarazem jeden z największych amatorskich festiwali muzycznych w kraju. Jego historia zaczęła się w najstarszym kościele w Będzinie – historycznej świątyni Świętej Trójcy na wzgórzu zamkowym, miejscu z historią liczącą ponad 700 lat. Pomysł zrodził się z zapału młodzieży i wikarego parafii – ks. Piotra Pilśniaka. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło około 35 tysięcy uczestników.

Finał festiwalu zaplanowano w terminie 11-14 stycznia, zakończy się on koncertem galowym.

O historię Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, a także o to, dlaczego śpiewanie kolęd to wciąż tradycja, nieodwołanie kojarzona z Bożym Narodzeniem Ewa Plisiecka zapytała pomysłodawcę, organizatora i dyrektora festiwalu ks. Piotra Pilśniaka

Przy świątecznym stole śpiewajmy tradycyjne polskie kolędy

25.12.2021 10:49
„Lulajże Jezuniu” czy „Jezus malusieńki” to kolędy, które może zaśpiewać każdy – mówi wokalistka jazzowa Dorota Miśkiewicz, zachęcając do wspólnego śpiewania.

Świąteczne paczki dla polskich seniorów z Mościsk, Łanowic i Sambora na Ukrainie

19.12.2023 14:54
Dziennik regionalny "Nowiny" informuje, że 150 paczek z artykułami spożywczymi, niezbędnymi do przygotowania tradycyjnych polskich świąt, trafiło do polskich seniorów, ciężko chorych i niepełnosprawnych z Mościsk, Łanowic i Sambora na Ukrainie.

W Armenii Polonia przygotowuje się do Bożego Narodzenia

23.12.2023 10:38
Polacy mieszkający w różnych zakątkach świata przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia. W Armenii nasi rodacy musieli o świątecznych potrawach pomyśleć kilka tygodni wcześniej. Nie wszystkie składniki tradycyjnych, polskich dań można kupić w tamtejszych sklepach.

Boże Narodzenie to jeden z głównych religijnych motywów w światowym malarstwie

24.12.2023 09:00
Obrazy związane z tematyką Bożego Narodzenia znajdują się m.in. w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. To m.in. prace Albrechta Dürera i Francesca Bassano.