Redakcja Polska

Instytut Polonika podda renowacji polskie zabytki na Ukrainie

24.03.2024 15:49
Mimo trwającej na Ukrainie wojny Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika będzie prowadził prace renowacyjne kilkunastu polskich zabytków.
Audio
  • Instytut Polonika podda renowacji polskie zabytki na Ukrainie [posłuchaj]
Figura świętego Jana z Dukli, kościół Bernardynów we Lwowie
Figura świętego Jana z Dukli, kościół Bernardynów we LwowieZKR/mat. pras.

Eksperci Instytutu będę pracować na zachodniej Ukrainie, na terenach Kresów II Rzeczypospolitej. Dyrektor Instytutu Polonika Dorota Janiszewska-Jakubiak wyjaśnia, że prace konserwatorskie na Ukrainie są coraz trudniejsze. "Staramy się pracować przede wszystkim w tych miejscach, gdzie jest względny spokój. Nasi konserwatorzy są na przykład obecni we Lwowie i tutaj prowadzą projekty na Cmentarzu Łyczakowskim, w Katedrze Łacińskiej, w dawnym kościele Jezuitów czy w Katedrze Ormiańskiej. 

Prace odbywają się również w przestrzeni miejskiej Lwowa, na przykład renowacji poddawana jest kaplica świętego Jana z Dukli" - mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak. Prace konserwatorskie są kontynuowane w kościele Bernardynów, gdzie między innymi renowacji poddawana jest zabytkowa studnia. Konserwator Paweł Jędrzejczyk wyjaśnia, że "zakres prac jest bardzo szeroki, dotyczy konserwacji malarstwa ściennego w kopule, konserwacji metalu. Chodzi o figurę świętego Jana z Dukli, wykonaną z miedzi. Na całej powierzchni rzeźby znaleźliśmy ślady złoty złota płatkowego, to zostało też przebadane, więc przywróciliśmy tę rzeźbę do pierwotnego stanu. Konserwacja ścian jest zaawansowana w 80 procentach" - mówi konserwator.

W tym roku zakończy się też renowacja zabytkowych Organów w lwowskiej Katedrze Łacińskiej. Eksperci Poloniki rozpoczną też prace w miejscowości Hołoby, gdzie przy wjeździe do dawnego dworu znajdują się trzy kapliczki z figurami świętych z 1711 roku. Paweł Jędrzejczyk wyjaśnia, że kapliczki są bardzo zniszczone i będą wymagały dużego nakładu pracy. "Boczne kapliczki mają po 5 i pół metra wysokości, licząc z figurami, natomiast ta centralna ma prawie 13 metrów wysokości. Stojącej na niej figurze Matki Boskiej brakuje górnej części, która prawdopodobnie została zniszczona w wyniku uderzenia pioruna. Fragmenty figury zostały odnalezione przy kapliczce i to będzie materiał do rekonstrukcji" - powiedział konserwator. Dodał, że ze zdjęć kapliczki wynika, iż wokół głowy Matki Boskiej była olbrzymia korona - nimb gwiaździsty metalowy - i to mogło przyciągnąć piorun. 

Figury świętych we wsi Hołoby, pochodzące z fundacji Józefa Jaruzelskiego, są cennymi zabytkami architektury i sztuki z epoki baroku.

W tym roku Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA planuje poddać renowacji blisko 30 obiektów - polskich zabytków między innymi na: Litwie, Łotwie, we Francji i Włoszech. Będą to zarówno renowacje polskich kościołów, obrazów tam się znajdujących, jak i zabytkowych kaplic i nagrobków Polaków.

IAR/ks

Instytut POLONIKA bada, chroni i popularyzuje polskie dziedzictwo kulturowe za granicą

07.10.2020 09:29
W ramach projektu „Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie” opisujemy i jednocześnie promujemy historyczne dziedzictwo polskie na Wschodzie. Razem z naszymi gośćmi uświadamiamy Polakom poza granicami, że warto dbać o kulturową spuściznę na dawnych Kresach Polski. Chcemy także pokazać ludzi i instytucje, które przyczyniają się do zachowania kulturowego dziedzictwa na Wschodzie. Do takich instytucji należy Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. 

Wilno: polscy badacze trafili na unikalne podziemia pod kościołem Ducha Świętego

09.07.2022 09:25
Podczas prac badawczych w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Wilnie naukowcy trafili na unikalny kompleks podziemny

Wolontariusze z Bolesławca kwestowali na wileńskiej Rossie

13.08.2023 09:20
Na zabytkowym cmentarzu na wileńskiej Rossie rozpoczęła się trzydniowa kwesta pod hasłem "Pomnikom Rossy"