Redakcja Polska

Rozpoczyna się 25. Festiwal Polskiego Radia „Nowa Tradycja”

16.05.2024 13:56
Najważniejszy przegląd rodzimej sceny muzyki folkowej i muzyki źródeł rozpoczyna się w czwartek i potrwa w Studiu Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie potrwa do niedzieli.
Audio
  • Rozmowa z Hanną Szczęśniak, koordynatorką Festiwalu "Nowa Tradycja"
Materiały prasowe
Materiały prasowePolskie Radio

Na festiwalu wystąpią młode talenty i gwiazdy folku. Festiwal zainauguruje koncert Piotra Damasiewicza, który zdobył Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej 24. Festiwalu Folkowego „Nowa Tradycja 2022”. W piątek wieczorem wystąpi laureat Folkowego Fonogramu Roku 2023 - Raphael Rogiński oraz zespół Odpoczno. W kolejnym dniu festiwalu odbędzie się koncert promujący płytę „Wędrujący ptak” Łukasza Ojdany feat. Drevo & MAriia Ojdana. Zwieńczeniem wydarzenia będzie w niedzielę występ zespołu SenJawaZabawa oraz łotewskiego zespołu Tautumejtas. A do tego oczywiście Konkurs Muzyki Folkowej, który wyłania nowe zespoły, projekty i młode talenty, piszące kolejne rozdziały historii polskiego folku. W tym roku zaprezentuje się na nim 11 młodych zespołów i solistów.


Transmisje koncertów na antenach Polskiego Radia, Facebooku Nowej Tradycji, portalu Polskiego Radia oraz kanale YouTube Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

- Publiczność usłyszy wiele różnych gatunków muzycznych, bo folk oprócz wiejskiego, tradycyjnego grania może być spleciony z jazzem, muzyką klasyczną czy eksperymentalną – mówi koordynatorka festiwalu Hanna Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej. O tegorocznej edycji oraz o rosnącej popularności muzyki folkowej w Polsce rozmawia z nią Ewa Plisiecka.

11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia

11.04.2024 12:33
Współczesne sposoby słuchania radia różnią się od tych sprzed kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu lat. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii audycji radiowych można słuchać w internecie oraz cyfrowo w systemie DAB+.

„Zdążyć przez Panem Bogiem”. Słuchowisko Teatru Polskiego Radia o powstaniu w getcie warszawskim

19.04.2024 15:34
Spektakl na podstawie książki Hanny Krall w radiowej adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza powstał przy współpracy z warszawskim Teatrem Żydowskim.