Redakcja Polska

Instalacje we włoskich miastach Siena i Orvieto w stulecie urodzin Zbigniewa Herberta

18.06.2024 09:00
Projekt interdyscyplinarny Instytutu Adama Mickiewicza "Ścieżkami Pana Herberta" w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin poety ma popularyzować twórczość Zbigniewa Herberta.  
Audio
  • Rozmowa z Aniką Idczak i Dawidem Dziedziczakiem z IAM o projekcie "Ścieżkami Pana Herberta"
Anika Idczak, Dawid Dziedziczak oraz szefowa Fundacji im. Zbigniewa Herberta Maria Dzieduszycka
Anika Idczak, Dawid Dziedziczak oraz szefowa Fundacji im. Zbigniewa Herberta Maria DzieduszyckaFoto: Anika Idczak

Instalacje w ramach projektu "Ścieżkami Pana Herberta" ustawiono we włoskich miastach Siena i Orvieto, które wybitny polski poeta opisał w zbiorze esejów "Barbarzyńca w ogrodzie". Powstały one we współpracy z włoskimi Urzędami Miejskimi w Sienie i Orvieto oraz Instytutem Polskim w Rzymie. Projekt wspiera Fundacja im. Zbigniewa Herberta oraz UNESCO.

Celem projektu jest popularyzacja osoby Zbigniewa Herberta - polskiego pisarza, ale też autora książek na temat kultury europejskiej i jej zabytków. W ten sposób IANM zaprasza Włochów i turystów zwiedzających dwa miasta, w których bywał Herbert, do skonfrontowania się z jego ocenami lokalnych dzieł sztuki, architektury oraz obyczajów. To to swoisty przewodnik, napisany pięknym poetyckim językiem, odsyłający  odbiorców do literatury i postaci Zbigniewa Herberta.

O szczegółach projektu "Ścieżkami Pana Herberta", Ewie Plisieckiej opowiedzieli Anika Idczak i Dawid Dziedziczak z Instytutu Adama Mickiewicza.


Posłuchaj
07:22 IAM.mp3 Rozmowa z Aniką Idczak i Dawidem Dziedziczakiem z IAM o projekcie "Ścieżkami Pana Herberta"

 


 

25 lat temu zmarł Zbigniew Herbert, jeden z najwybitniejszych polskich poetów

28.07.2023 12:30
Autor między innymi cykli poetyckich "Pan Cogito" i "Raport z oblężonego Miasta", a także zbioru esejów "Barbarzyńca w ogrodzie" zmarł 28 lipca 1998 roku.  

Tomas Venclova laureatem tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

29.08.2023 13:26
Tomas Venclova jest laureatem wielu nagród literackich i tytułów doktora honoris causa. Jego poezję wprowadził do języka polskiego Czesław Miłosz, publikując w 1973 na łamach paryskiej „Kultury” przekład wiersza Rozmowa w zimie. Wręczenie nagrody wybitnemu litewskiemu poecie, który w czasach ZSRR jako dysydent walczył o prawa człowieka, odbędzie się 13 września.

Chiński poeta Yang Lian laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej imienia Zbigniewa Herberta

12.03.2024 13:59
Ogłaszając nazwisko tegorocznego zwycięzcy Fundacja im. Zbigniewa Herberta zainaugurowała obchody stulecia urodzin wielkiego poety, których kulminacja przypadnie na październik  

"Żył krótko, a wszyscy byli odwróceni". 55 lat temu zmarł Marek Hłasko

16.06.2024 09:00
- Był właściwie najważniejszym z młodych pisarzy okresu przełomu Października ’56, a dzięki zbiorowi opowiadań "Pierwszy krok w chmurach" stał się głośnym i kojarzonym nazwiskiem - mówi prof. Anna Nasiłowska z Instytutu Badan Literackich PAN.