Polskie Radio
Section05

Maria Dzieduszycka

Tomas Venclova laureatem tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

Tomas Venclova jest laureatem wielu nagród literackich i tytułów doktora honoris causa. Jego poezję wprowadził do języka polskiego Czesław Miłosz, publikując w 1973 na łamach paryskiej „Kultury” przekład wiersza Rozmowa w zimie. Wręczenie nagrody wybitnemu litewskiemu poecie, który w czasach ZSRR jako dysydent walczył o prawa człowieka, odbędzie się 13 września.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Tomas Venclova Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta Litwa

Przyznano Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Z. Herberta

Po raz 10. przyznana została Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta. Laureatką została Marianna Kijanowska, ukraińska poetka i tłumaczka, autorka wstrząsającego tomu wierszy "Babi Jar. Na głosy". - My jako organizatorzy tej nagrody cieszymy się, że możemy w toku tej strasznej wojny okazać wsparcie ukraińskiej kulturze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Ukraina Zbigniew Herbert konkurs Magda Mikołajczuk pisarze i poeci II wojna światowa

"Salon Poezji" wypełniony twórczością Adama Zagajewskiego

Dziś w Warszawie odbędzie się "Salon Poezji" – wieczór poetycki organizowany już od 10 lat w rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta. Tegoroczna odsłona, odbywająca się 97 lat po narodzinach poety, jest wyjątkowa z dwóch powodów – po raz będzie miała miejsce w Teatrze Polskim, a ponadto poświęcona będzie Adamowi Zagajewskiemu. Polski poeta, eseista i prozaik zmarł 21 marca tego roku, a przed dwoma tygodniami został pochowany w Panteonie Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Zbigniew Herbert Adam Zagajewski poezja Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa