Redakcja Polska

Chiński poeta Yang Lian laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej imienia Zbigniewa Herberta

12.03.2024 13:59
Ogłaszając nazwisko tegorocznego zwycięzcy Fundacja im. Zbigniewa Herberta zainaugurowała obchody stulecia urodzin wielkiego poety, których kulminacja przypadnie na październik  
Audio
  • Fundacja im. Zbigniewa Herberta zainaugurowała obchody 100-lecia urodzin wielkiego poety - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta Maria Dzieduszycka podczas ogłaszania nazwiska laureata tegorocznej nagrody
Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta Maria Dzieduszycka podczas ogłaszania nazwiska laureata tegorocznej nagrody Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Jednym z pierwszych wydarzeń, związanych ze świętowaniem Stulecia Herberta, było ogłoszenie nazwiska laureata tegorocznej nagrody. Działacz na rzecz wolności słowa Chińczyk Yang Lian mieszka na stałe w Berlinie. ale nadal pisze w języku chińskim. – To jeden z najważniejszych chińskich poetów, należący do grupy tzw. mglistych poetów - mówi Krystyna Dąbrowska, polska poetka zasiadająca w jury nagrody im. Herberta. A co łączy go z poezją Herberta? – Na pewno postawa walki z reżimem – tłumaczy jurorka.  

Yang Lian, wychowany w Pekinie, już we wczesnej młodości zrozumiał siłę opresji ustroju totalitarnego, gdy jako młody człowiek był zmuszony przerwać naukę, gdyż wysłano go na reedukację poprzez pracę fizyczną na prowincji. Po krwawym stłumieniu protestów na Placu Tian’anmen w 1989 roku zdecydował się na emigrację, ale nadal jest poetą chińskiego języka. Do dzisiaj pozostaje krytykiem opresyjnych rządów i rzecznikiem wolności słowa. Wielokrotnie nagradzany, ostatnio otrzymał English PEN Award za swój najnowszy tom A Tower Built Downwards. Jego wiersze na polski tłumaczyli Joanna Krenz oraz Grzegorz Murzewicz.

Obchody stulecia urodzin Herberta zainaugurowano nie tylko ogłoszeniem nazwiska laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej, ale też debatą w Bibliotece Narodowej z udziałem wybitnych polskich i zagranicznych poetów. Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta Maria Dzieduszycka zapewnia, że wydarzenia kulturalne związane z jubileuszem autora „Pana Cogito” będą się odbywały nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. To m.in. akcja "Podaruj wiersz", debaty herbertowskie, performatywne czytania wierszy i dramatów radiowych, pokazy filmów, a także reedycje tomów poezji i eseistyki Herberta.

Kulminacja obchodów 100-lecia jubileuszu Zbigniewa Herberta odbędzie się w październiku, podczas kilkudniowego celebrowania urodzin poety.  

 

 

"Polska - kraj poetów?" - dyskusja na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej

05.02.2023 11:00
O polskiej poezji, w tym twórczości Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, rozmawiali uczestnicy sobotniej dyskusji "Polska - kraj poetów? Porozmawiajmy o polskiej poezji". Spotkanie zorganizowano podczas Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej.

79 lat temu, 4 sierpnia 1944 roku, zginął Krzysztof Kamil Baczyński

04.08.2023 13:09
Należący do tragicznego pokolenia „Kolumbów” poeta zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego od kuli niemieckiego snajpera. Był żołnierzem Armii Krajowej, podharcmistrzem Szarych Szeregów. Miał 23 lata.

Tomas Venclova laureatem tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

29.08.2023 13:26
Tomas Venclova jest laureatem wielu nagród literackich i tytułów doktora honoris causa. Jego poezję wprowadził do języka polskiego Czesław Miłosz, publikując w 1973 na łamach paryskiej „Kultury” przekład wiersza Rozmowa w zimie. Wręczenie nagrody wybitnemu litewskiemu poecie, który w czasach ZSRR jako dysydent walczył o prawa człowieka, odbędzie się 13 września.

Legendarna pieśń "Czerwone maki na Monte Cassino" i historia jej pierwszego wykonawcy

17.01.2024 20:36
Ukazało się drugie wydanie książki dr Bogumiły Żongołłowicz poświęconej Gwidonowi Boruckiemu, żołnierzowi i artyście, pierwszemu wykonawcy legendarnej pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”. Wydawcą jest Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie. Jest to wydanie poprawione i uzupełnione. Książka ma też inny układ graficzny, który powstał we współpracy z Zuzanną Lipińską, rysowniczką i graficzką, tworzącą w Wielkiej Brytanii.

130 lat temu urodził się Jarosław Iwaszkiewicz, pisarz, poeta, prozaik i tłumacz

20.02.2024 13:25
Współtwórca Skamandrytów, redaktor naczelny „Twórczości”, prezes Związku Literatów Polskich, poseł na Sejm PRL i Sprawiedliwy wśród Narodów Świata był jedną z najważniejszych postaci polskiej literatury minionego stulecia.

20 lat temu zmarł Jeremi Przybora, współtwórca Kabaretu Starszych Panów

04.03.2024 13:34
4 marca 2004 roku, zmarł Jeremi Przybora, pisarz, poeta, aktor i współzałożyciel Kabaretu Starszych Panów. Był ikoną powojennej, polskiej sztuki estradowej, mistrzem słowa rymowanego. Jego wykwintny, pełen humoru i poetyckich metafor styl oddziaływał na współczesną polszczyznę, a twórczość stała się elementem polskiego kodu kulturowego.