W październiku Polsko-Szwajcarski Instytu Kultury i Edukacji zorganizuje konferencję: "Edukacja, Język Polski i Komunikacja. Trendy, innowacje i wyzwania".
- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w tym przedsięwzięciu mamy silnego partnera, którym jest Katedra Języków i Literatur Słowiańskich na Uniwersytecie we Fryburgu. Ta uczelnia zapewnia nam pomoc merytoryczną, ale także salę, pomoc techniczną i logistyczną. Eksperci Uniwersytetu wesprą wspaniałych gości z Polski, profesorów z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej, ale także z Rady Języka Polskiego i Instytutu Rozwoju Języka Polskiego - mówiła Gosia Kubat.
- Naszym tematem numer jeden jest kwestia związana z nauczaniem języka polskiego wśród szwajcarskiej Polonii. Jak nauczać, żeby było interesująco i też motywacyjnie dla dzieci i młodzieży. Na naszej konferencji będą się mogły one same na ten temat wypowiedzieć, zaprezentować siebie, swoje projekty, używając różnych mediów i takich narzędzi, jak na przykład sztuczna inteligencja. Zależy nam, aby pokazać problem z perspektywy specjalistów, nauczycieli, ale też właśnie młodzieży i dzieci. To powinno stworzyć szersze możliwości oceny kwestii nauczania polskiego wsród Polonii, ustalić gdzie jest też potencjał do poprawy, jakie są nowoczesne metody, co można wdrożyć, czego właściwie oczekuje młodzież, Dlatego chcemy też usłyszeć właśnie głos młodej Polonii - mówiła inicjatorka konferencji.
Gosia Kubat w Polskim Radiu
Wakacyjna wizyta w Polsce, zatem zapytaliśmy naszego gościa o wrażenia?
- Tym razem urlop spędzaliśmy w Warszawie i na Mazurach, ale za każdym razem czuję, że tutaj dostaję siłę, przez kontakt z ludźmi, przez fajną wymianę, to daje wsparcie i dużo energii, którą mogę właśnie zużyć też w Szwajcarii i odwrotnie. To jest też fantastyczny most międzykulturowy - mówiła rozmówczyni Polskiego Radia dla Zagranicy.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Marii Wieczorkiewicz z Gosią Kubat, Polką ze Szwajcarii, działającą w Polsko-Szwajcarskim Instytucie Kultury i Edukacji.