Redakcja Polska

„Rozkazy dowództwa Powstania Warszawskiego” - pierwszy tom wydany przez Muzeum Powstania Warszawskiego

04.08.2021 12:17
Książka zawiera naukowe opracowanie rozkazów wydawanych przez pułkownika Antoniego Chruściela „Montera” i majora Stanisława Webera „Chirurga” od 10 czerwca do 2 września 1944 roku.
Audio
  • "Rozkazy dowództwa Powstania Warszawskiego" - tom pierwszy publikacji MPW - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Publikacja MPW
Publikacja MPWFoto: MPW

Zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego dr Paweł Ukielski zapowiada, że publikacja otwiera całą serię, którą wyda Muzeum.

Pierwszy tom publikacji zawiera dokumenty wytworzone w sztabie komendanta Okręgu Warszawa Armii Krajowej i dowódcy Powstania Warszawskiego, pułkownika (a od 14 września 1944 r. – generała brygady) Antoniego Chruściela „Montera”. Są tu rozkazy organizacyjne i operacyjne wydane jeszcze przed rozpoczęciem Powstania oraz w pierwszym miesiącu walk. Datą graniczną jest  2 września 1944 r., czyli upadek Starego Miasta. Współautorka wydawnictwa Katarzyna Utracka mówiła, że choć jest to opracowanie naukowe, to książka jest skierowana nie tylko do historyków

Blisko połowa dokumentów zamieszczonych w pierwszym tomie nie była wcześniej publikowana – ich oryginały przechowywane są w zasobach Wojskowego Biura Historycznego, Archiwum Akt Nowych, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Studium Polski Podziemnej w Londynie. Całość zaopatrzono w komentarze krytyczne, uzupełniono wstępami merytorycznymi.  Autorzy dołożyli starań, aby wyjaśnić wszelkie niejasności oraz rozwikłać liczne pseudonimy i kryptonimy. Współautor publikacji Andrzej Chmielarz dodaje, że opracowanie źródeł dotyczących Powstania Warszawskiego to ważny pomnik dla jego uczestników.

Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Dariusz Gawin zapewnia, że pamięć o Powstaniu Warszawskim nigdy nie zgaśnie, ponieważ zawiera się w niej kwintesencja tego, czym jest polskość. Przypomniał też o 40-tu tysiącach żołnierzy, którzy 1 sierpnia 44 roku stanęli do walki o Warszawę i Polskę

Praca nad publikacją „Rozkazy dowództwa Powstania Warszawskiego” trwała kilka lat. Część druga przedstawiać będzie dokumenty ilustrujące zmagania powstańcze we wrześniu oraz w pierwszych dniach października 1944 r. – do momentu zakończenia powstańczych walk. Równolegle prowadzone jest opracowanie źródeł niemieckich, które ma być wydane przez Muzeum Powstania Warszawskiego jeszcze w tym roku.

IAR/ep

Blinken ws. Cimanouskiej: Łukaszenka dążył do popełnienia kolejnego aktu ponadnarodowych represji

03.08.2021 15:24
Sekretarz stanu USA Antony Blinken skrytykował we wtorek działania władz Białorusi wobec lekkoatletki Krysciny Cimanouskiej, która otrzymała w ambasadzie RP w Tokio polską wizę humanitarną. Według Blinkena próba zmuszenia Cimanouskiej do powrotu na Białoruś to niedopuszczalne "ponadnarodowe represje".

Marszałek Sejmu wzięła udział w gali konkursu "Być Polakiem"

04.08.2021 09:52
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wzięła w Warszawie udział w gali konkursu "Być Polakiem", który był skierowany do dzieci i młodzieży szkół polonijnych na całym świecie. "Jesteśmy dumni z was, jesteście najlepszymi ambasadorami polskości na całym świecie" - mówiła marszałek Witek do uczestników konkursu.

120. rocznica urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego

04.08.2021 10:01
Prymas Stefan Wyszyński w latach 1948-1981 stał na czele Kościoła katolickiego w Polsce. Był autorem Jasnogórskich Ślubów Narodu, w latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę, a w 1966 roku - uroczystości Millenium Chrztu Polski. Z jego inicjatywy w 1965 roku episkopat wystosował orędzie do biskupów niemieckich, zawierające przebaczenie i prośbę o pojednanie obu narodów. Rocznica urodzin i beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, zaplanowana na 12 września, to okazje do przypomnienia jego bogatego dziedzictwa.