Redakcja Polska

„Artyści’44” – nowa książka o Powstaniu Warszawskim

30.07.2022 16:37
Irena Kwiatkowska, Jeremi Przybora, Stefan Kisielewski, Danuta Szaflarska, Mieczysław Fogg lub Władysław Szpilman – tych artystów łączył udział w Powstaniu.
Audio
  • Rozmowa z autorką książek o Powstaniu warszawskim Agnieszką Cubałą
Artyści 44
"Artyści '44"Foto: materiały prasowe

W książce „Artyści ‘44” Agnieszka Cubała zebrała historie i doświadczenia kilkudziesięciu artystów oraz artystek. Znamy ich niezapomniane role. Utwory muzyczne i literackie. Występowali w blasku reflektorów na scenie, byli śmietanką artystyczną Warszawy, w której przed wojną toczyło się żywe i bogate życie kulturalne. Zaludniali kultowe kawiarnie, do dziś owiane artystyczną legendą, jak „Ziemiańska” i „Adria”. Tworzyli nowe koncepcje oraz idee. Wyśmiewali ludzkie przywary w słynnych kabaretach. Co stało się z tym ekscentrycznym środowiskiem i jego twórczą energią po wybuchu wojny, a następnie w jej dramatycznym punkcie kulminacyjnym: powstaniu warszawskim?

Kolejna książka autorki, która właśnie się ukazała, to „Wielkopolanie w Powstaniu Warszawski”. Odnajdujemy wśród nich dowódców obwodów, zgrupowań, batalionów czy kompanii. Wśród powstańców odnaleźć można wielu harcerzy Chorągwi Wielkopolskiej, którzy w naturalny sposób włączali się w działalność stołecznych Szarych Szeregów oraz stali się żołnierzami tzw. batalionów harcerskich. Do legendy  przeszło wielu wybitnych lekarzy wielkopolskich, którzy w koszmarnie trudnych warunkach ratowali ludzkie życie.

O książkach „Artyści ‘44” i „Wielkopolanie w Powstaniu Warszawskim" Agnieszka Cubała opowiedziała Ewie Plisieckiej.

 

Premiera książki "Warszawskie Dzieci ‘44"

02.08.2021 19:07
Dzieci podczas Postania Warszawskiego przenosiły powstańczą pocztę, były łącznikami, pomagały w polowych szpitalach – patrzyły na śmierć i same ginęły. 

Rozpoczęły się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

25.07.2022 13:21
Powstańcy, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy w niedzielę uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w intencji poległych w 1944 roku, którą odprawił ordynariusz polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

Kampania BohaterON. Prezes Polskiego Radia: naszym obowiązkiem jest przypominanie o poświęceniu Powstańców

29.07.2022 17:17
Po raz 7. zainaugurowano ogólnopolską kampanię społeczno-edukacyjną "BohaterON - włącz historię!" W jej trakcie każdy może okazać pamięć powstańcom warszawskim i realnie im pomóc. Polskie Radio od początku jest partnerem medialnym kampanii.