Redakcja Polska

"Zwycięstwo" - ukraińska antologia komiksowa o wojnie z Rosją już w księgarniach

22.11.2022 09:00
"Пeрemoгa" to zbiorowe dzieło wielu ukraińskich twórców, którzy w krótkich historiach komiksowych ukazują różne oblicza trwającej obecnie krwawej agresji Rosji na Ukrainę. Komiksy poruszają głębią przekazu i pokazują, kto w tej wojnie jest agresorem, a kto walczy o słuszną sprawę.
Audio
  • Tomasz Kołodziejczak z wydawnictwa Egmont o antologii komiksowej "Zwycięstwo". Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Fragment okładki albumu Zwycięstwo
Fragment okładki albumu "Zwycięstwo"Materiały wydawnictwa Egmont

Album składa się z dziewięciu historii, w których poznać można legendarnych już dziś ukraińskich żołnierzy, takich jak lotnik "Duch Kijowa", pogranicznicy z Wyspy Wężowej czy obrońcy Azowstalu.

Poznać można też zwykłych ludzi, którzy stają się bohaterami, aby bronić własnej ziemi przed barbarzyńską hordą. Większość opowieści jest dramatyczna, pełna patriotycznego patosu, ale nie brakuje też elementów lżejszych, humorystycznych.

Komiks "Zwycięstwo" publikujemy z kilku powodów. Po pierwsze, wydaje nam się, że jest to ciekawy, błyskawicznie przygotowany, artystyczny zapis wojny, która toczy się na Ukrainie. Wierzymy, że to spojrzenie będzie bardzo interesujące dla polskich odbiorców. Po drugie, komiks zawiera prace najbardziej znanych ukraińskich twórców, więc dla fanów będzie to unikalna możliwość przyjrzenia się ukraińskiej scenie komiksowej. Po trzecie, jest to sposób, w jaki my, polscy wydawcy, możemy wesprzeć naszych kolegów zza wschodniej granicy, którzy mają teraz bardzo trudny czas i najzwyczajniej w świecie potrzebują dochodów – tak o powodach wydania zbioru opowieści komiksowych "Zwycięstwo" - mówi Tomasz Kołodziejczak, dyrektor Działu Komiksów i Gier w Wydawnictwie Egmont. Rozmawiał z nim Przemysław Pawełek.

Dzień Wolności i Godności na Ukrainie. "Możemy pozostać bez pieniędzy, ciepłej wody i światła, ale nie bez wolności"

21.11.2022 13:26
- Wolność i godność są dla nas tak nierozłączne, jak żółty i błękitny kolor ukraińskiej flagi. Zawsze o tym wiedzieliśmy, ale w tym roku pokazaliśmy naszym przyjaciołom i wrogom, co możemy osiągnąć w obronie tych wartości - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu z okazji Dnia Wolności i Godności.

Polska pomoc uchodźcom z Ukrainy. Portugalski dziennik: godna podziwu

21.11.2022 14:16
"Diario de Noticias" docenia działania Polski w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy. Portugalski dziennik odnotował dużą ofiarność polskiego społeczeństwa, przypominając, że co najmniej 70 proc. dorosłych Polaków włączyło się w pomoc dla napływających do ich kraju uchodźców.

Kisielówka na Ukrainie: polski kościół całkowicie zniszczony przez rosyjskich żołnierzy

21.11.2022 16:28
Rosyjscy żołnierze ostrzeliwali z czołgu kościół w obwodzie Mikołajewskim do momentu, aż zupełnie został zniszczony. Na koniec, gdy zostały tylko dwie skrajne ściany, uderzyli pociskiem zapalającym.