Redakcja Polska

Polska pomoc uchodźcom z Ukrainy. Portugalski dziennik: godna podziwu

21.11.2022 14:16
"Diario de Noticias" docenia działania Polski w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy. Portugalski dziennik odnotował dużą ofiarność polskiego społeczeństwa, przypominając, że co najmniej 70 proc. dorosłych Polaków włączyło się w pomoc dla napływających do ich kraju uchodźców.
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Portugalski dziennik docenia działania Polski
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Portugalski dziennik docenia działania PolskiMichal Adamski/Forum

Polska otwartość wobec masowo przybywających uchodźców z Ukrainy jest godna podziwu - pisze czołowy dziennik Portugalii "Diario de Noticias", odnotowując, że na terytorium polskim może przebywać obecnie do 3,5 mln obywateli sąsiedniego kraju.

Wydawana w Lizbonie gazeta zauważa, że społeczeństwo Polski, jej władze rządowe i samorządowe, a także różnorodne organizacje sprostały dużej fali uciekinierów wojennych napływających z Ukrainy po rosyjskiej inwazji na ten kraj.

Portugalski dziennik odnotował, że sprawna pomoc ze strony Polaków dla ukraińskich przybyszów miała miejsce przy niewielkim wsparciu ze strony władz UE, które ociągały się ze skierowaniem do Warszawy środków pomocowych dla uciekinierów wojennych.

Uproszczone procedury, masowe wsparcie

Dzięki uproszczonym procedurom administracyjnym i masowemu wsparciu uzyskiwanemu przez uciekinierów wojennych zostali oni potraktowani w Polsce niczym jej obywatele, otrzymując z wyjątkiem możliwości głosowania, wszelkie prawa - podkreśliła gazeta.

Wydawany w Lizbonie dziennik odnotował też dużą ofiarność polskiego społeczeństwa, przypominając, że co najmniej 70 proc. dorosłych Polaków włączyło się w pomoc dla napływających do ich kraju uchodźców.

Gazeta przypomina, że duże grupy imigrantów przybywały z Ukrainy również po 2014 r., kiedy prorosyjskie siły rozpoczęły konflikt zbrojny w Donbasie.

"Diario de Noticias" spodziewa się, że podczas tegorocznej zimy może dojść do pojawienia się w Polsce nowej fali uchodźców wskutek ostrzeliwania przez Rosję ukraińskiej infrastruktury krytycznej.


PAP/dad

Niemcy zaoferowały Polsce systemy Patriot. "NATO musi poprawić swoją obronę powietrzną"

21.11.2022 09:48
- Zaoferowaliśmy Polsce pomoc w zabezpieczeniu jej przestrzeni powietrznej naszymi Eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot - poinformowała minister obrony Niemiec Christine Lambrecht (SPD). Niedługo później szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że przyjął propozycję niemieckiej minister. Dodał, że zaproponuje, by nowa bateria stanęła na wschodzie Polski.

Polska z najsilniejszą armią w Unii Europejskiej? Politico nie ma wątpliwości

21.11.2022 11:21
W ocenie portalu "Politico" decyzje polskich władz sprawiają, iż nasz kraj może mieć wkrótce najpotężniejszą armię lądową w Unii Europejskiej. "Kiedy w zeszłym tygodniu zabłąkany pocisk wylądował w przy granicy, zabijając dwie osoby, niektórzy przywódcy europejscy martwili się w równym stopniu reakcją prawicowego rządu Polski, jak i możliwością, że to celowe uderzenie Rosji" – pisze "Politico".

Jakub Kumoch: dobrze się stało, że ukraińscy śledczy zostali dopuszczeni do miejsca eksplozji

21.11.2022 12:35
Dobrze się stało, że ukraińscy śledczy zostali dopuszczeni do miejsca eksplozji w Przewodowie; to kwestia elementarnej zasady sprawiedliwości - podkreślił w poniedziałek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Ocenił też, że prawdopodobieństwo powtórzenia się takiej tragedii jest znikome.

Dzień Wolności i Godności na Ukrainie. "Możemy pozostać bez pieniędzy, ciepłej wody i światła, ale nie bez wolności"

21.11.2022 13:26
- Wolność i godność są dla nas tak nierozłączne, jak żółty i błękitny kolor ukraińskiej flagi. Zawsze o tym wiedzieliśmy, ale w tym roku pokazaliśmy naszym przyjaciołom i wrogom, co możemy osiągnąć w obronie tych wartości - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu z okazji Dnia Wolności i Godności.