Redakcja Polska

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie po remoncie znów czeka na zwiedzających

05.05.2023 08:43
Po ośmiu miesiącach remontu muzeum ponownie otworzyło się dla turystów z Polski i z zagranicy, a także dla warszawiaków. Zmodernizowana została ekspozycja stała, zwiększono też liczbę oryginalnych pamiątek po kompozytorze.
Audio
  • Rozmowa z Arturem Szklenerem, dyrektorem Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie [posłuchaj]
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

W centralnym miejscu wystawy czasowej zaaranżowany został salonik paryski z fortepianem z epoki Chopina. W tym miejscu odbywa się też pokaz listów, tym razem zestawionych wokół tematu "Place d’Orleans", który był swoistą mekką artystów i gdzie pod nr 9. zamieszkali Chopin z Georges Sand. Salę obok zatytułowano "Krąg towarzyski", a salę po stronie przeciwnej poświęcono "Podróżom" Chopina. Zdecydowanie zwiększona została liczba oryginalnych obiektów, wśród których znaleźć można wiele dotychczas niewystawianych, jak na przykład portret Chopina namalowany przez jego serdecznego przyjaciela – Teofila Kwiatkowskiego.

W związku z nową odsłoną muzeum i w nawiązaniu do 160. rocznicy powstania styczniowego w muzeum prawdziwa rewelacja – pokaz wiersza Cypriana Kamila Norwida "Fortepian Chopina". Rękopis tego arcydzieła, udostępniony przez Bibliotekę Narodową, pozostanie w Muzeum Chopina do niedzieli 21 maja.

O niezwykłą atmosferę i o niepowtarzalny klimat Muzeum Chopina  Ewa Plisiecka zapytała dyrektora Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie Artura Szklenera.  

 

 

Dobiega końca Rok Romantyzmu Polskiego

28.12.2022 14:30
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego na pamiątkę 200-lecia wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza - dzieła, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce.  

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie organizatorem międzynarodowej konferencji w Paryżu, promującej polską kulturę

13.03.2023 16:35
Bohaterowie polsko-francuskiego wydarzenia „Krąg romantyczny" to nie tylko Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki, ale też cały świat romantycznego Paryża.

Muzeum Chopina w Warszawie wkrótce ponownie – po remoncie - zaprosi zwiedzających

05.04.2023 11:22
W najbliższym czasie muzeum planuje cykliczny pokaz listów polskiego kompozytora – to największa kolekcja korespondencji Chopina w tej części Europy. Będzie też można zobaczyć rękopisy muzyczne Fryderyka.