Redakcja Polska

Kajko i Kokosz, kultowi bohaterowie komiksów, wciąż bawią czytelników

20.09.2023 10:00
Do polskich księgarń trafił niedawno szósty, ostatni już tom Złotej Kolekcji Kajka i Kokosza - cyklu przedstawiającego komplet publikacji o Kajku i Kokoszu w ich pierwotnej, prasowej formie, wzbogacony o liczne dodatki.
Audio
  • Maciej Kur o niesłabnącej popularności Kajka i Kokosza. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Fragment okładki szóstego tomu Złotej Kolekcji Kajka i Kokosza
Fragment okładki szóstego tomu Złotej Kolekcji Kajka i Kokosza Materiały wydawnictwa Egmont

Nowe wydania w twardej oprawie są jednak skierowane nie tylko dla starszych fanów, pamiętających pierwsze wydania albumów z ich przygodami, a do czytelników z każdej grupy wiekowej.

Od pewnego czasu trwa ponowny szturm wojów Mirmiła na polską kulturę popularną. Kajko i Kokosz doczekali się nowych przygód, tworzonych przez nowe pokolenie twórców, na bazie komiksów powstał serial animowany, który wkrótce doczeka się drugiego sezonu, powstaje o nich gra wideo, powstało kilka gier planszowych, a to tylko część związanych z nimi premier i wydarzeń. Grono odbiorców perypetii bohaterów Janusza Christy dodatkowo poszerza wpisanie jednego z poświęconych im albumów na listę lektur szkolnych.

Zarówno nowe wydania starych komiksów, jak i nowe komiksowe przygody trafiają więc i do starych fanów, i do nowego pokolenia czytelników, które okazuje się być podatne na fantazję zarówno oryginalnego autora, jak i kontynuatorów jego dzieła.

Z Maciejem Kurem, scenarzystą zarówno animowanych, jak i komiksowych nowych przygód Kajka i Kokosza, autorem przedmowy do szóstego tomu Złotej Kolekcji, rozmawiał Przemysław Pawełek.

"The Riese Project" - wirtualna podróż w głąb nazistowskiego kompleksu w Górach Sowich

06.09.2023 16:00
Polska gra, wykorzystująca gogle VR, pozwala graczom odwiedzić tajemnicze tunele, których cel do dziś nie został w pełni odkryty

W Warszawie została otwarta wystawa "Nie tylko Siwiec"

12.09.2023 13:50
Ekspozycję upamiętniającą Polaków protestujących przeciw inwazji na Czechosłowację przygotował Instytut Pamięci Narodowej

Litewski poeta Tomas Venclova z Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta

14.09.2023 11:29
Litewski poeta i tłumacz, obrońca praw człowieka, znany dysydent z czasów sowieckich - Tomas Venclova odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką imienia Zbigniewa Herberta. Uroczystość odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie. Nagroda przyznawana jest od dziesięciu lat za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości polskiego poety.