Redakcja Polska

Wkrótce ukaże się "Tytusopedia" - zbiór niewznawianych dotąd komiksów Papcia Chmiela

06.11.2023 12:00
Wymyśleni przez Henryka Jerzego Chmielewskiego Tytus, Romek i A'Tomek to jedni z najpopularniejszych polskich bohaterów komiksów.
Audio
  • Leszek Kaczanowski z wydawnictwa Ongrys o "Tytusopedii". Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Tytusopedia
TytusopediaMateriały wydawnictwa Ongrys

Choć debiutowali dekady temu i wychowali kilka pokoleń fanów komiksów, to książeczki o ich perypetiach wciąż trafiają do nowych odbiorców. Księgi przygód wciąż uzyskują kolejne dodruki, ale prasowe wydania przygód trzech bohaterów pozostawały dotąd głównie w pamięci kolekcjonerów, i tych, którzy mieli szansę się z nimi zapoznać ponad pół wieku temu.

Przygotowywana obecnie do druku "Tytusopedia" to trzytomowa publikacja zbierająca komiksy Papcia Chmiela o dwóch harcerzach i szympansie, którego uczłowieczają, publikowane pierwotnie w "Świecie Młodych". Każda część będzie liczyła ponad 300 stron, więc łącznie będzie to ponad 1000 stron przygód Tytusa.

Oprócz wszystkich komiksów ze “Świata Młodych” w "Tytusopedii" pojawią się też różnego rodzaju ilustracje, które Papcio przygotował do gazety, a także inne ilustracje z tymi bohaterami, które Papcio stworzył na przestrzeni lat - nie tylko z prasy, ale także wykonane na potrzeby plakatów, pocztówek, planów lekcji i przy okazji innych okoliczności.

W wydaniu znajdą się też teksty historyków komiksu i znawców "Tytusa, Romka i A'Tomka" - część publicystyczna "Tytusopedii" przybliży historię serii, fenomen "Świata Młodych", a także zmierzy się z tematem adaptacji. Teksty będą uzupełnione przez zestawienia i porównanie komiksów znanych ze "Świata Młodych" i późniejszych wydań książeczkowych. Nie zabraknie również informacji na temat "przedtytusowego" okresu twórczości Papcia Chmiela. Premiera publikacji planowana jest na przełom 2023 i 2024 roku.

Z Leszkiem Kaczanowskim, z wydającego "Tytusopedię" wydawnictwa Ongrys, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Polska gra wideo "Cyberpunk 2077" z fabularnym dodatkiem "Widmo wolności"

14.10.2023 09:30
"Widmo wolności" to rozbudowany dodatek fabularny do "Cyberpunka 2077" utrzymany w klimacie szpiegowskiego thrillera. Nowa produkcja studia CDP RED odkrywa przed graczami z całego świata nowe aspekty wizji mrocznej przyszłości.

"Ważny był tylko numer" - komiks o historii nazistowskiego obozu dla polskich dzieci

26.10.2023 14:04
Specjalnie na 80. rocznicę utworzenia przez Niemców na terenie Litzmannstadt Getto obozu dla polskich dzieci, zamówiona została powieść graficzna, której twórcami są Maciej Cholewiński i Łukasz Godlewski.

Kim są sympatycy elektronicznej rozrywki? Raport „Różne twarze polskiego gracza 2023”

03.11.2023 15:33
Szacuje się, że mianem graczy można określić nad Wisłą niemal 20 milionów osób. Stanowią różnorodną grupę, wśród której znajdują się zarówno zapaleni gracze, jak i nieco bardziej „niedzielni”.