X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Mija 40. rocznica wizyty Jana Pawła II w Monachium

19.11.2020 15:08
40 lat temu papież Jan Paweł II przebywał z pięciodniową pielgrzymką w Niemczech. Jej punktem kulminacyjnym była odprawiona przez papieża Polaka msza w Monachium. Podróż apostolska Jana Pawła II w 1980 roku była pierwszą pielgrzymką zwierzchnika Kościoła Katolickiego do Niemiec od około 200 lat.
Audio
  • Niemcy: mija 40. rocznica wizyty Jana Pawła II w Monachium. Materiał Piotra Osińskiego (IAR)
Msza Święta w Monachium celebrowana przez Jana Pawła II
Msza Święta w Monachium celebrowana przez Jana Pawła IIJüppsche, CC BY-SA 2.0 DE , via Wikimedia Commons

Msza święta na błoniach monachijskiej Theresienwiese, na której zebrało się ponad 800 tysięcy wiernych, odbyła się w ostatni dzień papieskiej pielgrzymki i była jednocześnie oficjalnym spotkaniem papieża z młodzieżą. Wizycie Jana Pawła II w stolicy Bawarii towarzyszyły komentarze, że niemiecka rzeczywistość schyłkowego okresu lat 70. oddaliła młodych od Kościoła.

Mszę koncelebrował z papieżem Polakiem ówczesny arcybiskup Monachium a potem jego następca, kardynał Joseph Ratzinger. Swojego podziwu dla Jana Pawła II nie kryje także obecny metropolita monachijski Reinhard Marx. "Jan Paweł II był przede wszystkim człowiekiem modlitwy, ale zarazem niezwykle otwartym i gotowym do dialogu, czujnym na polityczne nieprawości - wspomina niemiecki duchowny.

Podróż apostolska Jana Pawła II była pierwszą pielgrzymką papieża do Niemiec od 1782 roku.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Jan Paweł II Niemcy Monachium

Języki mniejszości ważnym elementem dziedzictwa kulturowego. Mowa bukowińskich Polaków

19.11.2020 14:48
Języki rdzenne są fundamentem różnorodności kulturowej i stanowią ważny element niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dlatego dbałość o język zwłaszcza ten, w którym wzrastaliśmy nawet w najmniejszej ojczyźnie, to powinność. Dobrze to rozumieją ci, którym przyszło żyć na emigracji i takie podejście prezentuje w przeważającej części Polonia.

Już niebawem rusza Festiwal Wielokulturowy „Nowi Krakowianie”

23.11.2020 10:00
W dniach 26.11-03.12. w krakowskiej Willi Decjusza odbędzie się święto wielokulturowości - inicjatywa, która łączy ludzi różnych narodowości, kultur i religii.

11 z 14 polskich lotnisk z rządową pomocą. W sumie to ponad 140 mln zł

19.11.2020 13:55
Jedenaście polskich portów lotniczych, które wykazały stratę zgodnie z notyfikowanym w KE programem pomocowym, otrzymało w sumie 142,2 mln zł rządowego wsparcia - poinformował PAP rzecznik resortu infrastruktury. Pomocy nie dostały lotniska w Lublinie, Łodzi i port Olsztyn-Mazury.