X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Kolejne szczątki ofiar komunizmu odnalezione przez IPN w b. więzieniu "Toledo"

08.07.2021 15:46
Instytut Pamięci Narodowej odnalazł kolejne szczątki ofiar komunizmu na terenie dawnego więzienia "Toledo" na warszawskiej Pradze. W latach 40 i 50. była to katownia NKWD i UB, gdzie więziono i mordowano żołnierzy oraz działaczy antykomunistycznego podziemia.
Odnalezione na terenie Toledo szczątki
Odnalezione na terenie Toledo szczątki Fot.: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

To kolejny etap prac IPN w tym miejscu, dotąd odnaleziono szczątki 19 osób. Jak powiedział Polskiemu Radiu kierujący pracami, wiceszef Instytutu profesor Krzysztof Szwagrzyk, liczba odnalezionych już się zwiększyła.

- Już w tej chwili mamy szczątki co najmniej jednego człowieka i obok zarysy kilku jam grobowych. Sądzę, że natrafiliśmy na początek pewnej sekwencji więziennych pochówków. Do końca tygodnia, kiedy mamy tutaj zaplanowane działania, będziemy cały ten obszar, być może duży obszar, badali i ten etap z pewnością nie będzie ostatni - poinformował wiceprezes IPN.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN podało na Twitterze, że wstępna ocena antropologiczna wskazała, iż odnalezione szczątki należą do mężczyzny w wieku 35-45 lat. Został pogrzebany bez trumny, a ciało zostało wrzucone do małej jamy grobowej.

Według prof. Krzysztofa Szwagrzyka, ujawnienie szczątków w dawnym więziennym ogrodzie daje podstawę, by uznać, że jest to pole masowych pochówków ofiar systemu komunistycznego. - Może być kilka, kilkanaście albo może być kilkadziesiąt szczątków ludzkich. Dopiero zakończenie naszych działań da nam podstawę do tego, by w sposób niepodważalny powiedzieć o jakiej liczbie pogrzebanych tutaj mówimy - dodał.

Teren prac IPN jest przewidziany pod współczesną zabudowę, obecnie znajdują się na nim liczne garaże. Jak zapewnił wiceprezes Szwagrzyk, deweloper jest bardzo przychylny pracom poszukiwawczym.

"Toledo" było w latach 40. XX wieku głównym warszawskim więzieniem, w którym komuniści wykonywali wyroki śmierci na członkach niepodległościowego podziemia. Według szacunków IPN, to miejsce kaźni setek osób a najwięcej z nich uśmiercono od 1944 do 1947, 1948 roku.

Jak mówił w kwietniu prof. Szwagrzyk, to co najmniej 200 osób, których szczątki mogą znajdować się na terenie całego kompleksu więziennego. Kilka lat temu na Cmentarzu Bródnowskim odnaleziono szczątki ponad 20 osób, straconych w katowni NKWD/UB przy Namysłowskiej.


IAR/dad

Koreańska firma KHNP przygotowuje się do udziału w polskim programie energetyki jądrowej

08.07.2021 11:43
Koreańska państwowa firma KHNP traktuje "Program polskiej energetyki jądrowej" jako jeden ze swoich najwyższych priorytetów i planuje zaproponowanie Polsce zaawansowanego Reaktora Generacji III+, modelu o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa - podała firma w komunikacie.

Wydawnictwo Editions Spotkania przekazało unikalne materiały archiwalne do Archiwum Akt Nowych

09.07.2021 09:30
Dokumenty przekazane na Zamku Królewskim w Warszawie to materiały o działalności antykomunistycznej polskich środowisk emigracyjnych we Francji, Belgii i Niemczech.

Zatrzymania i przeszukania w redakcji białoruskiej gazety Nasza Niwa

08.07.2021 14:35
Białoruskie służby weszły do siedziby redakcji Naszej Niwy. To najstarsza niezależna białoruskojęzyczna gazeta, która w swojej historii była wielokrotnie cenzurowana i zamykana. Uważana jest za jeden z symboli niezależnej Białorusi.