X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

PKP Intercity upamiętni rtm. Witolda Pileckiego na lokomotywie

02.08.2021 15:19
Spółka PKP Intercity upamiętni rotmistrza Witolda Pileckiego na jednej z lokomotyw państwowego przewoźnika. Na warszawskim Dworcu Wschodnim zaprezentowano maszynę z okolicznościową okleiną. Jest to jeden z elementów obchodów 120. rocznicy urodzin rotmistrza. 
Córka Witolda Pileckiego Zofia Pilecka-Optułowicz  i wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki podczas konferencji prasowej PKP Intercity i Instytutu Pileckiego na stacji Warszawa Wschodnia.
Córka Witolda Pileckiego Zofia Pilecka-Optułowicz i wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki podczas konferencji prasowej PKP Intercity i Instytutu Pileckiego na stacji Warszawa Wschodnia.Fot.: PAP/Piotr Nowak

Nowy wygląd zyskała lokomotywa EU-44 Husarz, która będzie prowadzić pociągi kursujące między Warszawą a Berlinem, gdzie znajdują się siedziby Instytutu Pileckiego.

Okolicznościowa grafika, której treść opracował Instytut, przedstawia postać rotmistrza Pileckiego w najważniejszych momentach jego życia: młodzieńcze lata w Wilnie, gdzie należał do drużyny harcerskiej, czasy przedwojenne z żoną i dziećmi w majątku Sukurcze, pobyt w obozie Auschwitz, a także proces sądowy w powojennej komunistycznej Polsce. W centralnym miejscu znajduje się symboliczny wizerunek rotmistrza piszącego słynny raport alarmujący świat o sytuacji w Auschwitz. Na lokomotywie, w językach polskim i angielskim, umieszczono hasło: "Jego odwaga inspiruje - His courage is inspiring", co stanowi nawiązanie do rezolucji Parlamentu Europejskiego z 19 września 2019 roku w sprawie znaczenia pamięci historycznej dla przyszłości Europy, wzywającej do ustanowienia 25 maja, rocznicy śmierci Pileckiego, Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.


Posłuchaj
00:21 11223407_1.mp3 Jak mówi wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, Witold Pilecki jest symbolem polskiego bohaterstwa (IAR)

 

Oklejenie lokomotywy z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego to kolejne działanie przewoźnika związane z upamiętnianiem historycznych wydarzeń i postaci. Wiosną tego roku po torach kursowała oklejona lokomotywa, która przypominała o setnej rocznicy wybuchu trzeciego powstania śląskiego.


Posłuchaj
00:19 11223407_2.mp3 Dyrektor Instytutu Pileckiego doktor Wojciech Kozłowski mówi, że grafika jest jednym z elementów szerzenia wiedzy o czynach rotmistrza (IAR)

 

W ubiegłym roku PKP Intercity zaangażowało się w upamiętnienie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej poprzez oklejenie specjalną grafiką dwóch lokomotyw EP09. W 2018 roku PKP Intercity aktywnie uczestniczyło w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na tory wyjechało wtedy 20 lokomotyw przewoźnika ozdobionych biało-czerwoną okolicznościową grafiką.

Witold Pilecki w czasie drugiej wojny światowej działał w Armii Krajowej. Organizował ruch oporu w KL Auschwitz, którego był więźniem. W 1948 roku został zamordowany przez komunistyczne władze Polski.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Witold Pilecki PKP Intercity

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński o reparacjach: nie sposób twierdzić, że sprawa jest zamknięta

02.08.2021 10:01
Najwłaściwsze w sprawie reparacji jest pytanie, czy Niemcy zapłaciły Polsce odszkodowania za zniszczenia wojenne i wymordowanie 6 mln obywateli; odpowiedź jest negatywna, nie sposób więc twierdzić, że sprawa jest zamknięta - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Białoruska sprinterka Kryscina Cimanouska otrzymała polską wizę humanitarną

02.08.2021 14:33
Białoruska sprinterka Kryscina Cimanouska otrzymała wizę humanitarną - poinformował w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Cimanouska, jak powiedział wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, w najbliższych dniach przyleci do Warszawy.