X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

77 lat temu zginął Krzysztof Kamil Baczyński. Należał do tragicznego pokolenia "Kolumbów"

04.08.2021 13:19
Poeta, żołnierz Armii Krajowej i podharcmistrz Szarych Szeregów zginął od kuli niemieckiego snajpera. Należał do tragicznego pokolenia "Kolumbów", pierwszego urodzonego w odrodzonej Polsce. W dniu śmierci miał 23 lata.
Audio
  • 77 lat temu zginął Krzysztof Kamil Baczyński [POSŁUCHAJ]
Krzysztof Kamil Baczyński na warszawskim muralu (ul. Solec 85)
Krzysztof Kamil Baczyński na warszawskim muralu (ul. Solec 85)PAP/Albert Zawada

Rok 2021 Sejm ustanowił rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w uznaniu jego zasług dla polskiej sztuki, kultury i niepodległości. W sejmowej uchwale zacytowano słowa profesora Stanisława Pigonia, historyka literatury, który dowiedziawszy się o decyzji wstąpienia Baczyńskiego do oddziałów dywersyjnych, powiedział: "Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga brylantami".

Krzysztof Kamil Baczyński wyróżniał się talentem literackim i plastycznym od wczesnej młodości. Pierwsze wiersze zaczął pisać w gimnazjum im. Stefana Batorego. Uczęszczał do jednej klasy z późniejszymi żołnierzami warszawskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów: Tadeuszem Zawadzkim "Zośką", Janem Bytnarem "Rudym" i Maciejem Aleksym Dawidowskim "Alkiem".

W czasie okupacji współpracował z pismami "Płomienie" i "Droga". Do śmierci w 1944 roku napisał ponad 500 wierszy. Pasją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego była też literatura francuska, w tym języku pisał niektóre wiersze. 

Krzysztof Kamil Baczyński nie uważał tworzenia za swoje jedyne powołanie. W 1943 roku zaangażował się w działalność Armii Krajowej, należał do batalionu "Zośka", potem "Parasol". Chciał być przede wszystkim żołnierzem - mówił Juliusz Bogdan Deczkowski pseudonim "Laudański" (zm. 1998), powstańczy dowódca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Krzysztof Kamil Baczyński zdecydował się wstąpić do Armii Krajowej pomimo słabego zdrowia. Poeta chorował między innymi na astmę.

Krzysztof Kamil Baczyński został zabity przez niemieckiego snajpera 4 sierpnia 1944 roku w okolicy pałacu Blanka. Odznaczono go pośmiertnie Medalem za Warszawę i Krzyżem Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim, 1 września, zginęła także ciężarna żona poety Barbara, którą poślubił dwa lata wcześniej i poświęcił jej wiele wierszy. Wspólny grób Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Barbary Baczyńskiej znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze batalionu powstańczego Armii Krajowej "Parasol".

Trzy lata temu Krzysztof Kamil Baczyński został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

IAR/PP

Marszałek Sejmu wzięła udział w gali konkursu "Być Polakiem"

04.08.2021 09:52
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wzięła w Warszawie udział w gali konkursu "Być Polakiem", który był skierowany do dzieci i młodzieży szkół polonijnych na całym świecie. "Jesteśmy dumni z was, jesteście najlepszymi ambasadorami polskości na całym świecie" - mówiła marszałek Witek do uczestników konkursu.

120. rocznica urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego

04.08.2021 10:01
Prymas Stefan Wyszyński w latach 1948-1981 stał na czele Kościoła katolickiego w Polsce. Był autorem Jasnogórskich Ślubów Narodu, w latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę, a w 1966 roku - uroczystości Millenium Chrztu Polski. Z jego inicjatywy w 1965 roku episkopat wystosował orędzie do biskupów niemieckich, zawierające przebaczenie i prośbę o pojednanie obu narodów. Rocznica urodzin i beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, zaplanowana na 12 września, to okazje do przypomnienia jego bogatego dziedzictwa.

„Rozkazy dowództwa Powstania Warszawskiego” - pierwszy tom wydany przez Muzeum Powstania Warszawskiego

04.08.2021 12:17
Książka zawiera naukowe opracowanie rozkazów wydawanych przez pułkownika Antoniego Chruściela „Montera” i majora Stanisława Webera „Chirurga” od 10 czerwca do 2 września 1944 roku.