Redakcja Polska

82. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

17.09.2021 12:57
17 września 1939 roku na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowane zostały postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów.
Audio
  • 82. rocznica agresji ZSRR na Polskę - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Armia Czerwona wkraczająca do Polski 17 września 1939
Armia Czerwona wkraczająca do Polski 17 września 1939Foto: Wikipedia/domena publiczna

Konsekwencją sojuszu Hitlera i Stalina był rozbiór osamotnionej w walce Polski, często nazywany IV rozbiorem.

- Agresja Związku Sowieckiego na II Rzeczypospolitą była dopełnieniem zbrodniczej polityki Stalina wobec Polski - mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki i przypomina, że Józef Stalin już od połowy lat 30-tych ubiegłego wieku prowadził politykę mającą na celu eksterminację Polaków.

Po ataku na nasz kraj Związek Sowiecki zajął terytorium Polski o powierzchni blisko 200 tysięcy kilometrów kwadratowych, zamieszkany przez około 13 milionów osób. Wśród nich było około 5 milionów Polaków, pozostali to Ukraińcy, Białorusini i Żydzi. W ciągu niespełna dwóch lat od napaści na ziemiach zabranych Polsce represjonowano w różnych formach - od rozstrzelania, poprzez więzienia, obozy i zsyłki, po pracę wpół przymusową - co dziesiątego obywatela Rzeczypospolitej, który mieszkał lub znalazł się na tym terytorium. - Agresja Związku Sowieckiego 17 września 1939 roku rozpoczęła zniewolenie naszego kraju przez kolejne dziesięciolecia – zauważa Karol Nawrocki.  

Ofiary sowieckiego terroru uczczono w Warszawie w czasie uroczystości przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreśla, że wraz z agresją sowiecką rozpoczęła się gehenna polskiej ludności Kresów Wschodnich. W sumie w 4 wielkich wywózkach na Syberię czy do Kazachstanu zostało deportowanych około miliona Polaków.

Tragiczną konsekwencją agresji Związku Sowieckiego była również zbrodnia katyńska - wiosną 1940 roku z rozkazu Stalina funkcjonariusze NKWD wymordowali ponad 22 tysiące Polaków, oficerów, policjantów, urzędników państwowych, wziętych do niewoli w 1939 roku.

IAR/ep


Prezes IPN na blogu Echa Moskwy: "Polacy nigdy nie wyrzekli się wolności"

17.09.2021 09:00
"Polska jest nie tylko jednym z najbardziej doświadczonych historią państw na świecie, ale czerpie z tego siłę do walki o najbardziej uniwersalną ludzką wartość – wolność” – pisze prezes IPN Karol Nawrocki na blogu niezależnego rosyjskiego radia Echa Moskwy.

Andrzej Duda w "L'Opinion" o historycznym zwycięstwie polskiej "Solidarności" ogłoszonym 40 lat temu

17.09.2021 11:18
17 września we francuskim dzienniku "L’Opinion" ukazały się teksty prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa IPN Karola Nawrockiego, prezes BGK Beaty Daszyńskiej-Muzyczki, prezesa Instytutu Nowych Mediów Eryka Mistewicza i brytyjskiego historyka Rogera Moorhouse'a przybliżające francuskim czytelnikom historię Polski.

82. rocznica agresji Sowietów na Polskę. Bix Aliu: oddajemy cześć wszystkim Polakom, którzy bronili ojczyzny

17.09.2021 12:40
W 82. rocznicę podstępnego i łamiącego pakt o nieagresji ataku Sowietów na Polskę oddajemy cześć wszystkim Polakom, którzy w nierównej walce bronili ojczyzny oraz ofiarom późniejszych wieloletnich prześladowań ze strony okupanta - podkreślił chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.