X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prezes IPN na blogu Echa Moskwy: "Polacy nigdy nie wyrzekli się wolności"

17.09.2021 09:00
"Polska jest nie tylko jednym z najbardziej doświadczonych historią państw na świecie, ale czerpie z tego siłę do walki o najbardziej uniwersalną ludzką wartość – wolność” – pisze prezes IPN Karol Nawrocki na blogu niezależnego rosyjskiego radia Echa Moskwy.
Karol Nawrocki
Karol NawrockiTwitter.com/@ipngovpl

W artykule "Polska. Jej drugie imię to Historia" szef IPN przedstawia wydarzenia kształtujące polską tożsamość. Nawiązuje przy tym do daty 17 września 1939 roku. "Dla wielu ludzi na świecie zaskoczeniem może być fakt, że nie tylko Niemcy zaatakowali Polskę. 17 września 1939 r. polską granicę przekroczyły również wojska Związku Sowieckiego" - przypomina Nawrocki. Zaznacza, iż wydarzenia te były "realizacją tajnego porozumienia podpisanego 23 sierpnia 1939 roku między nazistowskimi Niemcami i bolszewicką Rosją".

Później "na progu wolności Polska została oddana przez wielkie mocarstwa we władanie Związkowi Sowieckiemu i ustanowionemu przez niego komunistycznemu rządowi. Wraz z frontem do naszego kraju wchodziły sowieckie jednostki specjalne, dokonując aresztowań i masowych mordów na ludziach, którzy przez pięć lat walczyli o wolność. Kiedy Zachód świętował odzyskaną wolność, Polakom po raz kolejny zabierała ją Sowiecka Rosja" - pisze prezes IPN.

"Polacy nigdy nie wyrzekli się wolności"

Jednak - zaznacza - "Polacy nigdy nie wyrzekli się wolności", a Polska wciąż buntowała się "w czasach, gdy połowa Europy pozostawała pod wpływem Związku Sowieckiego". "Nie było dekady bez protestu, najczęściej krwawo stłumionego, a o skali odrzucenia komunistycznej władzy świadczy fakt, że do powstałego w 1980 roku związku zawodowego „Solidarność” zapisało się 10 milionów Polaków" - czytamy w artykule.

Prezes IPN podkreśla, że "od powstania „Solidarności” zaczęła się erozja sowieckiego komunizmu", a "po dziesięciu latach od jej narodzin cała Europa znów mogła cieszyć się wolnością". Rozpadło się bowiem imperium sowieckie, państwa Europy Środkowej znów stały się demokracjami, a ludzie w nich odzyskali wolność. "Europa stała się jednością – to również zasługa polskiego genu wolności" - podsumowuje Nawrocki.

Publikacja ukazała się w języku rosyjskim w Echu Moskwy w ramach projektu "Opowiadamy Polskę światu". Projekt ten realizowany jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl


PAP/dad


Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej już od piątku w Bydgoszczy

16.09.2021 18:00
Vintage Photo Festival to wystawy, spotkania autorskie i warsztaty, a także  – z okazji 40. rocznicy wydarzeń marcowych ’81 w Bydgoszczy – pokaz nieznanych archiwalnych zdjęcia Chrisa Niedenthala  

Historyczny moment dla mieszkańców Świnoujścia. Koniec ważnego etapu budowy tunelu pod Świną

16.09.2021 17:15
Prezydent Andrzej Duda podkreślał znaczenie dla rozwoju regionu budowy tunelu pod rzeką Świną w Świnoujściu. Tunel połączy wyspy Wolin i Uznam.

Komisja Europejska odpiera zarzuty pod adresem Polski w sprawie migrantów

16.09.2021 17:24
To Aleksandr Łukaszenka odpowiada za zaistniałą sytuację - powiedział rzecznik Komisji Peter Stano, który odpowiadał na pytania dziennikarzy o złe traktowanie uciekinierów przez polskie służby graniczne