X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

172. rocznica śmierci Fryderyka Chopina, najwybitniejszego polskiego kompozytora

18.10.2021 13:00
Fryderyk Chopin, uznawany za najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianistę, zmarł w Paryżu 17 października 1849 roku. Jego koncerty, nokturny czy polonezy na trwałe weszły do kanonu światowej muzyki.
Audio
  • 172. rocznica śmierci Fryderyka Chopina - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Pomnik Chopina w warszawskich Łazienkach
Pomnik Chopina w warszawskich ŁazienkachFoto: pixabay.com/Jacek Dopieralski

Muzyka Fryderyka Chopina wywarła ogromny wpływ na twórczość wielu kompozytorów. Był on pierwszym wybitnym twórcą tak zwanych szkół narodowych w muzyce romantycznej. Jego inspiracja i oddziaływanie widoczne były w kompozycjach Edvarda Griega, Claude'a Debussy'ego, Maurice'a Ravela, czy Siergieja Rachmaninowa.

Według metryki chrztu, Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego 1810 roku w Żelazowej Woli. Sam kompozytor jako dzień swojego urodzenia podawał 1 marca. Zmarł po wielu latach zmagań z gruźlicą, 17 października 1849 roku w Paryżu. Został pochowany na cmentarzu Père-Lachaise. Zgodnie z jego ostatnią wolą urnę z sercem Chopina przewieziono do Polski i umieszczono w warszawskim kościele św. Krzyża. Tam, w 172. rocznicę jego śmierci, wykonano Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta. Koncert ma długą tradycję – mówi rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Aleksander Laskowski.

Tradycyjnie także pałac w Antoninie wypełniła muzyka Chopina. Młody Fryderyk grał tutaj swoje utwory księciu Antoniemu Radziwiłłowi i jego córkom. To tu stworzył Poloneza C-dur na fortepian i wiolonczelę. Kolejnym rocznicom urodzin i  śmierci wybitnego polskiego kompozytora towarzyszą właśnie w antonińskim pałacu interpretacje jego mazurków i polonezów – mówi dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Dariusz Grodziński

Tegoroczna rocznica śmierci wybitnego polskiego kompozytora przypada w czasie trwania 18 Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. To nadzwyczajne święto wielbicieli muzyki Fryderyka Chopina i jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w świecie. W Warszawie w Filharmonii Narodowej trwają przesłuchania finałowe. O zwycięstwo walczy 12 uczestników z 10 krajów.

Konkurs Chopinowski w 172. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina promuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W mediach społecznościowych zamieszczono spot, w którym wiceszef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk wykonuje walc Des-dur i opowiada o związkach muzyki kompozytora z dyplomacją

Fryderyk Chopin jest autorem 2 koncertów fortepianowych i 57 mazurków, a także licznych polonezów, nokturnów, preludiów, ballad, sonat, etiud i pieśni. Cyprian Kamil Norwid napisał o nim "Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel".


IAR/ep

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych promuje XVIII Konkurs Chopinowski i zachęca do śledzenia etapu finałowego

17.10.2021 09:40
Dziś przypada 172. rocznica śmierci Fryderyka Chopina. W specjalnym spocie Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ, wykonuje na fortepianie walc Des-dur op.64 nr 1 i opowiada o związkach muzyki Fryderyka Chopina z dyplomacją.

XVIII Konkurs Chopinowski. Artur Szklener o wynikach III etapu: jury jest bardzo konsekwentne

17.10.2021 09:20
- To bardzo konsekwentne działanie wynikającego od samego początku z bardzo wysokiego poziomu artystycznego konkursu - powiedział o zakwalifikowaniu 12 uczestników do finału Konkursu Chopinowskiego, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Artur Szklener.