Redakcja Polska

172. rocznica śmierci Fryderyka Chopina, najwybitniejszego polskiego kompozytora

18.10.2021 13:00
Fryderyk Chopin, uznawany za najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianistę, zmarł w Paryżu 17 października 1849 roku. Jego koncerty, nokturny czy polonezy na trwałe weszły do kanonu światowej muzyki.
Audio
  • 172. rocznica śmierci Fryderyka Chopina - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Pomnik Chopina w warszawskich Łazienkach
Pomnik Chopina w warszawskich ŁazienkachFoto: pixabay.com/Jacek Dopieralski

Muzyka Fryderyka Chopina wywarła ogromny wpływ na twórczość wielu kompozytorów. Był on pierwszym wybitnym twórcą tak zwanych szkół narodowych w muzyce romantycznej. Jego inspiracja i oddziaływanie widoczne były w kompozycjach Edvarda Griega, Claude'a Debussy'ego, Maurice'a Ravela, czy Siergieja Rachmaninowa.

Według metryki chrztu, Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego 1810 roku w Żelazowej Woli. Sam kompozytor jako dzień swojego urodzenia podawał 1 marca. Zmarł po wielu latach zmagań z gruźlicą, 17 października 1849 roku w Paryżu. Został pochowany na cmentarzu Père-Lachaise. Zgodnie z jego ostatnią wolą urnę z sercem Chopina przewieziono do Polski i umieszczono w warszawskim kościele św. Krzyża. Tam, w 172. rocznicę jego śmierci, wykonano Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta. Koncert ma długą tradycję – mówi rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Aleksander Laskowski.

Tradycyjnie także pałac w Antoninie wypełniła muzyka Chopina. Młody Fryderyk grał tutaj swoje utwory księciu Antoniemu Radziwiłłowi i jego córkom. To tu stworzył Poloneza C-dur na fortepian i wiolonczelę. Kolejnym rocznicom urodzin i  śmierci wybitnego polskiego kompozytora towarzyszą właśnie w antonińskim pałacu interpretacje jego mazurków i polonezów – mówi dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Dariusz Grodziński

Tegoroczna rocznica śmierci wybitnego polskiego kompozytora przypada w czasie trwania 18 Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. To nadzwyczajne święto wielbicieli muzyki Fryderyka Chopina i jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w świecie. W Warszawie w Filharmonii Narodowej trwają przesłuchania finałowe. O zwycięstwo walczy 12 uczestników z 10 krajów.

Konkurs Chopinowski w 172. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina promuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W mediach społecznościowych zamieszczono spot, w którym wiceszef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk wykonuje walc Des-dur i opowiada o związkach muzyki kompozytora z dyplomacją

Fryderyk Chopin jest autorem 2 koncertów fortepianowych i 57 mazurków, a także licznych polonezów, nokturnów, preludiów, ballad, sonat, etiud i pieśni. Cyprian Kamil Norwid napisał o nim "Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel".


IAR/ep

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych promuje XVIII Konkurs Chopinowski i zachęca do śledzenia etapu finałowego

17.10.2021 09:40
Dziś przypada 172. rocznica śmierci Fryderyka Chopina. W specjalnym spocie Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ, wykonuje na fortepianie walc Des-dur op.64 nr 1 i opowiada o związkach muzyki Fryderyka Chopina z dyplomacją.

XVIII Konkurs Chopinowski. Artur Szklener o wynikach III etapu: jury jest bardzo konsekwentne

17.10.2021 09:20
- To bardzo konsekwentne działanie wynikającego od samego początku z bardzo wysokiego poziomu artystycznego konkursu - powiedział o zakwalifikowaniu 12 uczestników do finału Konkursu Chopinowskiego, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Artur Szklener.