X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Chocim. Potęga husarii" - edukacyjna gra planszowa

29.11.2021 17:23
Gra Stowarzyszenia Pospolite Ruszenie przybliża kulisy bitwy z 1621 roku, w której armia Rzeczypospolitej starła się z armią turecką.
Audio
  • Gra planszowa "Chocim. Potęga husarii". Z Markiem Piwońskim, członkiem stowarzyszenia Pospolite Ruszenie, a także współautorem gry, rozmawiał Przemysław Pawełek.
Chocim. Potęga husarii
"Chocim. Potęga husarii"Materiały stowarzyszenia Pospolite Ruszenie

Chociaż hetman wielki koronny Stanisław Żółkiewski zginął po bitwie pod Cecorą w 1620 roku, to miało to wielki wpływ na dalsze losy wojno polsko-tureckiej w 1621 roku. Wówczas liczące ok. 60 000 żołnierzy wojska polsko-litewsko-kozackie pod wodzą hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza i hetmana kozackiego Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego powstrzymały w obozie pod Chocimiem nad Dniestrem liczącą sobie ok. 100 000 żołnierzy armię turecko-tatarską sułtana Osmana II.

Wydarzeniom tym, których okrągłą 400. rocznicę obchodzimy w 2021 roku, stowarzyszenie Pospolite Ruszenie poświęciło współfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt, który składał się między innymi z opracowanej i wyprodukowanej przez stowarzyszenie w nakładzie 300 egz. gry edukacyjnej “Chocim. Potęga husarii”, która trafiła bezpłatnie do 70 szkół, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i klubów.

Na projekt składały się także 42 spotkania i lekcje żywej historii online dla blisko 1000 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski, 5 warsztatów metodycznych, wystawa online “20 rad dla wybierających się pod Chocim”, oraz kampania promocyjna w Internecie. Dzięki współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie grę udało się przetłumaczyć na język ukraiński.

W promocję i rozpowszechnianie gry zaangażowana jest Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Z Markiem Piwońskim, członkiem Stowarzyszenia Pospolite Ruszenie, a także współautorem gry, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Wydano "Sonety krymskie" po krymskotatarsku i ukraińsku

28.11.2021 18:38
W ukraińskiej stolicy zaprezentowano wydanie "Sonetów krymskich" Adama Mickiewicza, poświęconego 30. rocznicy niepodległości Ukrainy. Wydanie zawiera oryginały i tłumaczenia sonetów na języki ukraiński, angielski i krymskotatarski. Wydawnictwo powstało we współpracy Kancelarii Prezydenta RP z Instytutem Polskim w Kijowie.

W Kanadzie upamiętniono polskich lotników walczących o Anglię

29.11.2021 14:14
W Kanadzie odsłonięto pomnik "Spirala Zwycięstwa". Upamiętnia uczestników Bitwy o Anglię - polskich lotników, personel naziemny i Pomocniczą Służbę Kobiet. Monument został wzniesiony przed Polskim Centrum Kultury imienia Jana Pawła II w Mississaudze na przedmieściach Toronto.