X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wydano "Sonety krymskie" po krymskotatarsku i ukraińsku

28.11.2021 18:38
W ukraińskiej stolicy zaprezentowano wydanie "Sonetów krymskich" Adama Mickiewicza, poświęconego 30. rocznicy niepodległości Ukrainy. Wydanie zawiera oryginały i tłumaczenia sonetów na języki ukraiński, angielski i krymskotatarski. Wydawnictwo powstało we współpracy Kancelarii Prezydenta RP z Instytutem Polskim w Kijowie.
Audio
  • Sonety krymskie po krymskotatarsku i ukraińsku. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Sonety krymskie wydano po krymskotatarsku i ukraińsku
Sonety krymskie wydano po krymskotatarsku i ukraińskuŹródło fot.: www.ukrinform.ua

Prezentacja miała miejsce w Krymskim Domu - centrum kultury Tatarów Krymskich. Kancelarię prezydenta Andrzeja Dudy reprezentował minister Wojciech Kolarski. Jak podkreślił, tłumaczenie Adama Mickiewicza na ukraiński i krymskotatarski pokazuje, że są to narody bliskie kulturze polskiej. Jak dodał, "Sonety krymskie" są odkrywaniem wspólnego dziedzictwa.

W wydarzeniu uczestniczyli liderzy społeczności tatarskiej. Jak zaznaczył szef Domu Krymskiego Alim Alijew, polski wieszcz narodowy swoją twórczością wzbogacił również kulturę Krymskich Tatarów. Jak podkreślił, Adam Mickiewicz, który przebywał na Krymie, widział jego piękno, poznał rdzenną tatarską ludność i opisał poetycko w swoich sonetach

Ukraiński Krym jest od 2014 roku okupowany przez Rosję, która dokonuje tam prześladowań politycznych wymierzonych w Krymskich Tatarów.


IAR/dad

Szczepienia przeciw COVID-19 uratowały w Europie pół miliona seniorów

28.11.2021 17:42
Kraje, w których szybko podano dużą liczbę szczepionek, między innymi Irlandia, Francja, Grecja, Izrael, Malta, Norwegia, Portugalia, Hiszpania i Wielka Brytania, zanotowały wyraźne zmniejszenie liczby zgonów, szczególnie wśród osób od 80. roku życia.

REDAKCJA POLSKA Aktualności 28 listopada godz. 17:30

28.11.2021 17:30

Rocznica strajku podchorążych w WOSP. Mateusz Morawiecki: to był grunt do ustanowienia stanu wojennego

28.11.2021 17:49
W niedzielę obchodziliśmy 40. rocznicę rozpoczęcia strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki napisał uroczysty list. Wskazał w nim, że protestujący studenci i podchorążowie udowodnili, czym jest etos służby, a dzięki nim strajk przeszedł do historii zmagań solidarności i wolności.