Redakcja Polska

"Chocim. Potęga husarii" - edukacyjna gra planszowa

29.11.2021 17:23
Gra Stowarzyszenia Pospolite Ruszenie przybliża kulisy bitwy z 1621 roku, w której armia Rzeczypospolitej starła się z armią turecką.
Audio
  • Gra planszowa "Chocim. Potęga husarii". Z Markiem Piwońskim, członkiem stowarzyszenia Pospolite Ruszenie, a także współautorem gry, rozmawiał Przemysław Pawełek.
Chocim. Potęga husarii
"Chocim. Potęga husarii"Materiały stowarzyszenia Pospolite Ruszenie

Chociaż hetman wielki koronny Stanisław Żółkiewski zginął po bitwie pod Cecorą w 1620 roku, to miało to wielki wpływ na dalsze losy wojno polsko-tureckiej w 1621 roku. Wówczas liczące ok. 60 000 żołnierzy wojska polsko-litewsko-kozackie pod wodzą hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza i hetmana kozackiego Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego powstrzymały w obozie pod Chocimiem nad Dniestrem liczącą sobie ok. 100 000 żołnierzy armię turecko-tatarską sułtana Osmana II.

Wydarzeniom tym, których okrągłą 400. rocznicę obchodzimy w 2021 roku, stowarzyszenie Pospolite Ruszenie poświęciło współfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt, który składał się między innymi z opracowanej i wyprodukowanej przez stowarzyszenie w nakładzie 300 egz. gry edukacyjnej “Chocim. Potęga husarii”, która trafiła bezpłatnie do 70 szkół, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i klubów.

Na projekt składały się także 42 spotkania i lekcje żywej historii online dla blisko 1000 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski, 5 warsztatów metodycznych, wystawa online “20 rad dla wybierających się pod Chocim”, oraz kampania promocyjna w Internecie. Dzięki współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie grę udało się przetłumaczyć na język ukraiński.

W promocję i rozpowszechnianie gry zaangażowana jest Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Z Markiem Piwońskim, członkiem Stowarzyszenia Pospolite Ruszenie, a także współautorem gry, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Wydano "Sonety krymskie" po krymskotatarsku i ukraińsku

28.11.2021 18:38
W ukraińskiej stolicy zaprezentowano wydanie "Sonetów krymskich" Adama Mickiewicza, poświęconego 30. rocznicy niepodległości Ukrainy. Wydanie zawiera oryginały i tłumaczenia sonetów na języki ukraiński, angielski i krymskotatarski. Wydawnictwo powstało we współpracy Kancelarii Prezydenta RP z Instytutem Polskim w Kijowie.

W Kanadzie upamiętniono polskich lotników walczących o Anglię

29.11.2021 14:14
W Kanadzie odsłonięto pomnik "Spirala Zwycięstwa". Upamiętnia uczestników Bitwy o Anglię - polskich lotników, personel naziemny i Pomocniczą Służbę Kobiet. Monument został wzniesiony przed Polskim Centrum Kultury imienia Jana Pawła II w Mississaudze na przedmieściach Toronto.