X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Były dyrektor Yad Vashem w serbskiej prasie o bohaterstwie Grupy Ładosia podczas II wojny światowej

06.12.2021 15:00
W wydawanym w Serbii dzienniku "Danas" ukazał się napisany przez dr. Mordecaia Paldiela artykuł opowiadający historię Grupy Ładosia, czyli polskich dyplomatów, którzy w czasie II wojny światowej uratowali przed śmiercią co najmniej kilkuset Żydów.
Stoją od lewej m.in.: charge d`affaires RP w Szwajcarii Aleksander Ładoś i pianista Ignacy Jan Paderewski
Stoją od lewej m.in.: charge d`affaires RP w Szwajcarii Aleksander Ładoś i pianista Ignacy Jan PaderewskiNarodowe Archiwum Cyfrowe

"Polski ambasador w Szwajcarii Aleksander Ładoś i jego dwaj główni pomocnicy Stefan Ryniewicz i Konstanty Rokicki podjęli wielką akcję ratowania polskich Żydów. Akcja miała swój początek wtedy, gdy od konsula Paragwaju Rudolfa Huegliego w Bernie pozyskali oni dziesiątki paragwajskich dokumentów, w których wpisano i opatrzono odpowiednimi pieczątkami nazwiska polskich Żydów jako rzekomych obywateli Paragwaju. Części z nich udało się zbiec do Japonii, gdzie od poselstwa polskiego otrzymali właściwe polskie paszporty i udali się w inne miejsca" - podkreśla Paldiel, który napisał kilkanaście książek o Holokauście.

Wskazał, że Żydzi zamieszkujący obszar okupowanej Polski oraz innych zajętych przez Niemcy krajów otrzymywali fałszywe paszporty latynoamerykańskie i trafiali do specjalnych niemieckich obozów jako zakładnicy, których nazistowski reżim miał nadzieję wymienić na Niemców przebywających w różnych państwach latynoamerykańskich.

Akcja bez wiedzy rządu

Aleksander Ładoś rozpoczął akcję bez wiedzy Rządu RP na uchodźstwie, ten jednak wyraził na nią zgodę, gdy się o niej dowiedział - zaznaczył Paldiel.

Jak podkreślił, była to prawdopodobnie jedyna odnotowana w historii Holokaustu akcja, w ramach której polscy dyplomaci we współpracy z żydowskimi działaczami podjęli znaczącą próbę uratowania tysięcy Żydów.

Wskazuje, że nie istnieją dokładne dane na temat liczby Żydów, którzy skorzystali z przeprowadzonej przez polską placówkę w Bernie operacji, ale można mówić o tysiącach osób. Informuje, że były ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch ustalił do tej pory nazwiska 3262 osób, z których około 796 przeżyło. "Jeżeli jednak wziąć pod uwagę, że na wielu paszportach widnieli również członkowie rodzin, całkowita liczba osób objętych operacją może dochodzić nawet do 8 tysięcy, w tym 2-3 tys. ocalałych" - pisze autor i wskazuje, że prace nad szczegółowymi wyliczeniami trwają.

Potrzeba uznania

W artykule Paldiel pisze o potrzebie uznania, pochwalenia i rozpowszechnienia historii Ładosia i jego współpracowników. Zaznacza jednak, że instytut Yad Vashem dotąd przyznał tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata tylko Konstantemu Rokickiemu.

W listopadzie placówka ta podjęła decyzję o nieprzyznaniu tego tytułu Ładosiowi i Ryniewiczowi. W piśmie Instytutu, skierowanym do honorowego konsula Polski w Zurychu Markusa Blechnera, nie podano powodów tej decyzji. Zaznaczono jednocześnie, że Ładoś i Ryniewicz nieśli pomoc Żydom podczas Holokaustu, a Yad Vashem niezmiennie "pozytywnie ocenia" ich postawę. Roger Moorhouse, brytyjski historyk piszący książkę o Grupie Ładosia, wskazał, że decyzja Instytutu Yad Vashem o nieprzyznaniu Aleksandrowi Ładosiowi i Stefanowi Ryniewiczowi tytułu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata ma charakter polityczny, ale może w przyszłości zostać zmieniona.

Tekst ukazał się w ramach projektu "Opowiadamy Polskę Światu", realizowanego przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Banku Polskiego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl. Dzięki wsparciu polskiej dyplomacji teksty przybliżające najnowszą historię Polski trafiły do ponad 40 redakcji na całym świecie i były publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Rosji, na Litwie i Ukrainie, w Chorwacji, Grecji, Czarnogórze, Albanii, Rumunii, Filipinach, Algierii, Wenezueli, Argentynie, Senegalu, Arabii Saudyjskiej, Palestynie i Kurdystanie.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Żydzi Holokaust

Nie ustają prowokacje białoruskich służb. Petardy hukowe przy granicy

06.12.2021 12:19
Jak poinformowała rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska, w niedzielę doszło do kolejnych prowokacji białoruskich służb w pobliżu granicy z Polską. Funkcjonariusze wyrzucali z samochodu petardy hukowe.

W Warszawie trwa I ogólnopolski Zjazd Badaczy Polonii

06.12.2021 13:50
Ponad dwudziestu badaczy Polonii bierze udział w Warszawie - w Kancelarii Premiera - w pierwszym ogólnopolskim zjeździe. Głównym organizatorem wydarzenia jest Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak.