X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

IPN rozpoczął wydawanie nowej serii komiksów dla dzieci i młodzieży

02.01.2022 11:11
Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął wydawanie nowej serii komiksów dla dzieci i młodzieży poświęconej najnowszej historii Polski. "Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic" - ta 12 odcinkowa seria opowiada o rodzeństwie, które wśród tysięcy szpargałów, pozostawionych na strychu przez dziadka, odnajduje tropy wielu niezwykłych historii, które są dla nich wstępem do prawdziwej podróży w czasie.
Komiks z serii Aga, Adam i Hamlet
Komiks z serii Aga, Adam i HamletŹródło: Materiały promocyjne IPN

Konsultant i pomysłodawca komiksów historycznych wydawanych przez IPN, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie, doktor Tomasz Łabuszewski w rozmowie z IAR wyjaśnia, że bohaterowie serii będą zajmować się wieloma tajemnicami z najnowszej historii Polski od 1939 do 1989 roku. - Cała seria zbudowana jest z 12 odcinków, z których każdy dotyczy innego zdarzenia, innego zjawiska. Seria ma wspólny wątek, którego rozwiązanie w 12 odcinku odnajdą czytelnicy, śledzący losy głównych bohaterów - zaznaczył dr Tomasz Łabuszewski.

Doktor Łabuszewski powiedział, że pierwszy zeszyt serii, który można już znaleźć w księgarniach, przedstawia historię tajnej broni III Rzeszy, której części znajdują w pudłach na strychu domu dziadka bohaterowie komiksu. - Pierwszy odcinek dotyczy sprawy odnalezienia przez wywiad Armii Krajowej niewybuchu niemieckiej rakiety V2, która wiosną 1944 roku spadła w rejonie Sarnak nad Bugiem. Później najważniejsze jej części zostały przerzucone via Włochy do Wielkiej Brytanii. Dzięki temu w momencie kiedy pierwsze rakiety V2 zaczęły spadać na Londyn, Brytyjczycy wiedzieli z czym mają do czynienia - tłumaczył Łabuszewski.

Doktor Łabuszewski wyjaśnia, że nowa seria komiksów ma nie tylko edukować, ale i zachęcać najmłodszych do poznawania tajemnic domowych archiwów i losów przodków. - Ważne jest żeby dzieci uzmysłowiły sobie znaczenie tego typu pamiątek materialnych i przekazów - powiedział naukowiec.

Kolejny komiks z serii "Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic" będzie poświęcony wydarzeniom z 1979 roku, kiedy 3 licealistów postanowiło rzucić wyzwanie komunistycznemu systemowi edukacji i stworzyli pismo "Uczeń polski".


IAR/dad

Centrum Wiasna: na Białorusi jest 970 więźniów politycznych

01.01.2022 14:49
Na Białorusi jest obecnie 970 więźniów politycznych - poinformowało w sobotę Centrum praw człowieka Wiasna. W ciągu grudnia ich grono zwiększyło się o 82 osoby.

"Dezerter jest zakładnikiem białoruskich służb". Żaryn o nieustającej propagandzie ze wschodu

01.01.2022 19:19
Jak ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, "białoruska i rosyjska propaganda promuje coraz absurdalniejsze pomówienia wobec Polski. Do tych działań wykorzystywany jest dezerter". Dodał, że "uciekinier jest zakładnikiem białoruskich służb specjalnych"