Redakcja Polska

Zdobyła upragniony szczyt. 45 lat temu Wanda Rutkiewicz weszła na Mount Everest

16.10.2023 15:00
Była pierwszą Europejką oraz trzecią kobietą na świecie na wierzchołku najwyższej góry świata. Wcześniej nie udało się to żadnemu z polskich himalaistów.
Audio
  • 45 rocznica zdobycia Mount Everest przez Wandę Rutkiewicz - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wanda Rutkiewicz - po lewej na szczycie Mount Everestu
Wanda Rutkiewicz - po lewej na szczycie Mount EverestuPAP/Bogdan Różyc/PR/

Polka stanęła na szczycie 16 października 1978 r. o godzinie 13.45. Było to 76. wejście na tę górę w historii himalaizmu, odbyło się w ramach wyprawy niemiecko-francuskiej. Atak z bazy Wanda Rutkiewicz rozpoczęła wraz z trzema himalaistami 9 października. Z obozu IV, położonego na Przełęczy Południowej, wyruszyła rano 16 października. Wierzchołek zdobyła po 6 godzinach i 15 minutach wspinaczki.

Wejście Rutkiewicz na Czomolungmą (Bogini Matka Śniegu), jak określają Everest Tybetańczycy, było wydarzeniem rangi globalnej. Pisały o tym wszystkie media światowe.

W tym samym dniu, w którym himalaistka zdobyła Mount Everest, kardynał Karol Wojtyła został wybrany podczas konklawe w Rzymie na papieża. Jan Paweł II wspomniał o tym podczas swojej wizyty w Polsce w 1979 roku. "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko" – powiedział. Papież spotkał się wówczas z Wandą Rutkiewicz, a ona ofiarowała mu oprawiony w srebro kamień z Everestu. - Ta zbieżność wydarzeń - do dzisiaj pozostała dla mnie tak samo wzruszająca, jak w chwili, w której się o niej dowiedziałam – wspominała alpinistka.

Wanda Rutkiewicz miała na koncie wiele spektakularnych sukcesów. Wspinała się na najwyższe góry świata, zdobywając osiem z czternastu ośmiotysięczników - poza Mount Everestem, także: Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju oraz Annapurnę. Na K2 - drugi co do wysokości szczyt Ziemi - weszła jako pierwsza kobieta na świecie. Nie ukrywała, że jej celem jest sięgnięcie po Koronę Himalajów i Karakorum, a więc wejście na wszystkie czternaście ośmiotysięczników.

Wybitna himalaistka zaginęła podczas wspinaczki na szczyt Kanczendzongi w Nepalu. Za datę jej śmierci przyjmuje się 13 maja 1992 roku. Po raz ostatni widziana była dzień wcześniej, gdy z kierownikiem wyprawy Meksykaninem Carlosem Carsolio wyruszyła z obozu czwartego z zamiarem zdobycia szczytu. Carsolio wyprzedził Polkę, zdobył samodzielnie Kanczendzongę i w drodze powrotnej - na wysokości około 8250 metrów - widział Wandę Rutkiewicz po raz ostatni. Nie była w dobrej formie, zamierzała jednak odpocząć i zaatakować wierzchołek samotnie następnego dnia. Ciała himalaistki do dziś nie odnaleziono.

IAR/ep

 

Rok 2022 – decyzją Sejmu RP – jest Rokiem Wandy Rutkiewicz

11.02.2022 13:30
W maju minie 30 lat od śmierci jednej z najwybitniejszych himalaistek w historii, która jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie 16 października 1978 roku zdobyła Mount Everest.

43 lata od zimowego wejścia Polaków na Mont Everest. "Jesteśmy wielkim narodem"

18.02.2023 10:27
- Dziś jest wyjątkowa rocznica w historii polskiego i światowego himalaizmu, o której chciałbym wspomnieć, bo czuję się dumny, że to właśnie Polacy - Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, dokładnie 43 lata temu - 17 lutego 1980 roku, dokonali pierwszego zimowego wejścia na najwyższą górę świata - Mount Everest - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

Konkurs “W duchu Strzeleckiego” w 150. rocznicę śmierci wybitnego Polaka

27.03.2023 08:00
Mamy nadzieję, że wiele osób zechce wziąć udział w konkursie poświęconym wybitnemu Polakowi i w sensie symbolicznym wyruszy szlakami, które Paweł Edmund Strzelecki przed wiekami przemierzał - mówił Polskiemu Radiu dla Zagranicy dr Marek Leszek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, przewodniczący jury konkursu “W duchu Strzeleckiego”.

W Zakopanem wystawa prezentująca przedwojenne zakopiańskie rzemiosło artystyczne

01.07.2023 12:23
Wystawę zatytułowaną „Made in Zakopane” poświęconą zakopiańskiemu rzemiosłu artystycznemu, czyli meblom, tkaninom, koronkom, ceramice, rzeźbie oraz pamiątkom wytwarzanym w Zakopanem od drugiej połowy XIX w. do roku 1939, można od soboty oglądać w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.