Redakcja Polska

Polski Czerwony Krzyż świętuje 105. rocznicę utworzenia

18.01.2024 13:58
Polski Czerwony Krzyż obchodzi 105. rocznicę utworzenia. Organizacja zaczęła świętowanie od rozdawania przez wolontariuszy ciasteczek z wytłoczonym logotypem przechodniom przy metrze Centrum w Warszawie.
Audio
  • Polski Czerwony Krzyż ma 105 lat. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Członkowie organizacji w pierwszych latach jej funkcjonowania
Członkowie organizacji w pierwszych latach jej funkcjonowaniaŹródło: Materiały prasowe PCK/https://pck.pl

Jak powiedział Polskiemu Radiu Michał Mikołajczyk z zarządu PCK, Polski Czerwony Krzyż to najstarsza organizacja humanitarna w Polsce. - Kilka miesięcy po odzyskaniu niepodległości, tu niedaleko w hotelu Bristol, który należał do Paderewskiego, a żona pana premiera była członkinią stowarzyszeń Czerwonego Krzyża w sąsiednich państwach. Ona wiedziała, że trzeba zjednoczyć ludzi wokół tej idei i to stowarzyszenie ma powstać. Na przestrzeni tych 105 lat byliśmy zawsze wtedy, kiedy Polsce czy Polakom działo się źle - mówił Michał Mikołajczyk.

Zaznaczył, że dziś w działania Polskiego Czerwonego Krzyża angażują się dziesiątki tysięcy osób. - W Polskim Czerwonym Krzyżu jest około 80 tysięcy pracowników, członków, wolontariuszy, sympatyków. Ogromną grupą są krwiodawcy, są przedstawiciele młodzieży, są ratownicy, są seniorzy i są też pracownicy. I jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy częścią szesnastomilionowej rodziny Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca na całym świecie - mówił członek zarządu głównego PCK.

105. rocznica Polskiego Czerwonego Krzyża odbywa się pod hasłem: Pomagamy od początku - bez końca.

IAR/dad

Szef MSZ o sytuacji Ukrainy: jeśli kobieta jest gwałcona, musisz przyjść jej z pomocą, a nie mówisz, by negocjowała

18.01.2024 11:56
Szef MSZ Radosław Sikorski wzywa elity Zachodu, by nie zmuszały Ukrainy do podjęcia negocjacji z Rosją. W szwajcarskim Davos minister spraw zagranicznych wziął udział w "Ukraińskim Śniadaniu" - debacie z udziałem przywódców z całego świata.

Ukraiński wywiad wojskowy zaatakował dronami bazę paliw w obwodzie leningradzkim

18.01.2024 13:02
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) przeprowadził w nocy ze środy na czwartek operację specjalną w obwodzie leningradzkim w Rosji, gdzie zaatakowano jedną z baz paliw przy pomocy dronów - ujawnił portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródło w wywiadzie.

Resort obrony planuje zmiany w komisjach lekarskich orzekających o stopniu zdolności do służby wojskowej

18.01.2024 13:47
MON planuje zmiany w komisjach lekarskich orzekających o stopniu zdolności do służby wojskowej. Informacja o rozporządzeniu Rady Ministrów w tej sprawie została zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.