Redakcja Polska

Instytut Pamięci Narodowej wyda komiks o bitwie o Monte Cassino

31.03.2024 12:31
Warszawski odział Instytutu Pamięci Narodowej przygotowuje komiks o bitwie o Monte Cassino i żołnierzach 2. Korpusu Polskiego. Premiera komiksu odbędzie się w maju z okazji 80. rocznicy zwycięskiego starcia.Autorami komiksu są Krzysztof Wyrzykowski i Sławomir Zajączkowski, zaś jego koncepcję i wkładkę historyczną opracowali historycy Kazimierz Krajewski i Tomasz Łabuszewski.
Polskie groby na Monte Cassino
Polskie groby na Monte CassinoShutterstock/Antonio Nardelli

Dyrektor warszawskiego oddziału IPN doktor Tomasz Łabuszewski wyjaśnia, że komiks, którego podtytuł brzmi "Bitwa 10 armii", bardzo szeroko przedstawia zmagania o Monte Cassino. - To jest opowieść, która nie sprowadza się wyłącznie do dwóch ataków 2. Korpusu, chcieliśmy także pokazać, w jakim kontekście żołnierze polscy pod Monte Cassino się pojawili, a pojawili się oni po tych wszystkich nacjach, które wcześniej bez powodzenia usiłowały przełamać linię Gustawa, a klasztor wmontowany był w tę linię - mówił. Walki o Monte Cassino toczyły się od początku 1944 roku. Niemcy w ufortyfikowanym klasztorze benedyktynów odparli ataki między innymi Amerykanów, Anglików, Francuzów i Nowozelandczyków.

Tomasz Łabuszewski dodaje, że w komiksie przedstawione zostały racje dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, który zdecydował się na atak na Monte Cassino. - Poznamy historię człowieka, który nie bał się podejmować zdecydowanych decyzji, i którego decyzje były podyktowane myślą o dobru Polski. Uważał, że zwycięstwo pod Monte Cassino jest potrzebne w sprawie polskiej, która, biorąc pod uwagę informacje, które napływały po Teheranie, zdawała się być już sprawą przegraną - mówił Łabuszewski.

Tomasz Łabuszewski wyjaśnia, że w komiksie pokazane zostały także trudne, powojenne losy żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. - Droga tych, którzy zdecydowali się zostać na emigracji nie była usłana różami. Byli oni w zrujnowanej Europie traktowani jako obywatele drugiej kategorii. Ci, którzy wrócili do Polski, byli uznani za jedną z 49 kategorii osób potencjalnie podejrzanych i wrogich wobec systemu komunistycznego. Wielu z nich zapłaciło za decyzję powrotu do ojczyzny aresztowaniami i represjami - powiedział dyrektor warszawskiego IPN. Trzecia grupa żołnierzy - około tysiąca dwustu - wróciła na tereny dawnych Kresów, które zostały wcielone do Związku Sowieckiego i w kilka lat po wojnie ci ludzie zostali ponownie deportowani na Syberię.

Wzgórze i znajdujący na jego szczycie klasztor zostały zdobyte 18 maja 1944 roku - tego dnia rankiem żołnierze 12. Pułku Ułanów Podolskich zatknęli na szczycie zaciekle bronionej przez Niemców góry biało - czerwony proporzec. W walkach o Monte Cassino, które trwały 13 dni, zginęło 923 polskich żołnierzy, a blisko 3 tysiące zostało rannych.


IAR/dad

80 lat temu zawarto jedyne małżeństwo w historii obozu Auschwitz

18.03.2024 17:15
80 lat temu w niemieckim KL Auschwitz pobrali się więzień Austriak Rudolf Friemel oraz robotnica przymusowa z Hiszpanii Margarita Ferrer Rey. Jak podało Muzeum Auschwitz, był to jedyny ślub w obozowym urzędzie stanu cywilnego.

Figury szachowe znaleziono pod podłogą jednego z bloków Auschwitz

20.03.2024 18:03
Muzeum Auschwitz podało, że nietypowe figury szachowe należące do więźniów zostały znalezione podczas prac związanych z dostosowaniem bloku 8 w byłym niemieckim obozie Auschwitz I na potrzeby tworzonej Nowej Wystawy Głównej.

W Warszawie oddano hołd ofiarom wywózek na Syberię z krajów nadbałtyckich

25.03.2024 17:42
W Warszawie oddano hołd ofiarom wywózek na Syberię z krajów nadbałtyckich. Przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbyła się uroczystość w 75. rocznicę sowieckiej operacji "Priboi", która miała złamać antykomunistyczny opór mieszkańców sowieckich republik nadbałtyckich.

W Zakopanem można już zwiedzać Muzeum Palace w dawnej siedzibie gestapo

27.03.2024 17:20
W Zakopanem od środy można zwiedzać nowo powstałe Muzeum Palace, usytuowane w dawnej siedzibie gestapo - zwanej Katownią Podhala. W czasie okupacji Niemcy mordowali tu Polaków - torturowali i wysyłali do obozów koncentracyjnych.