Redakcja Polska

„Międzymurze. Podziemia Wawelu” - nowa wystawa stała Zamku Królewskiego na Wawelu

22.05.2025 17:12
Zamek Królewski na Wawelu otwiera nową trasę zwiedzania – „Międzymurze. Podziemia Wawelu”. Prowadzi ona przez podziemia murów obronnych od strony Wisły, tuż obok Smoczej Jamy. Licząca około 400 metrów ścieżka po raz pierwszy udostępniona jest turystom.
Audio
  • „Międzymurze” - nowa wystawa stała Zamku Królewskiego na Wawelu. Z dr Magdaleną Młodawską, kuratorką wystawy, rozmawiał Przemysław Pawełek [POSŁUCHAJ]
Ekspozycja wystawy Międzymurze
Ekspozycja wystawy "Międzymurze"Materiały Zamku Królewskiego na Wawelu

Rezerwat archeologiczno-architektoniczny „Międzymurze” to nowa podziemna wystawa umiejscowiona w zachodniej części wzgórza wawelskiego. Nazwa wystawy odnosi się do przestrzeni między murami obronnymi zamku.

W przypadku wawelskiego międzymurza ramy wystawowej przestrzeni tworzą mury wewnętrzne i zewnętrzne fortyfikacji z końca XVIII wieku. Pomiędzy nimi znajdują się odsłonięte przez archeologów obwałowania wzgórza od XI do XIX wieku. Nazwa wystawy jest też uhonorowaniem pokoleń wawelskich archeologów, którzy badając okolice Baszty Złodziejskiej i Smoczej Jamy, nazywali ten obszar międzymurzem.

Nie mogło zabraknąć odniesienia do Smoka Wawelskiego. Ekspozycja przybliża jego najstarsze literackie wersje z XIII wieku, łącząc fakty geologiczne z opowieściami z przeszłości. To wyjątkowe spotkanie nauki z legendą.

Z dr Magdaleną Młodawską, kuratorką wystawy, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: Wawel Kraków historia Polski

W Wilnie Polacy zostali uhonorowani przez litewskie władze

22.05.2025 11:41
W Wilnie litewskie władze uhonorowały przedstawicieli mniejszości polskiej. Otrzymali oni odznaczenia państwowe przyznawane przedstawicielom mniejszości z okazji obchodzonego tam po raz jedenasty Dnia Wspólnot Narodowych.

Debaty „Siła wolnego słowa” w stulecie Polskiego PEN Clubu

22.05.2025 11:49
Organizacja, kierująca się takim wartościami jak wolność słowa, wartości demokratyczne, przeciwdziałanie mowie nienawiści i celebrowanie literatury organizuje cykl wydarzeń kulturalnych.  

22 maja 1911 roku – symboliczny początek polskiego harcerstwa

22.05.2025 13:13
Dzień 22 maja 1911 roku uznawany jest za datę narodzin polskiego harcerstwa. Tego dnia Andrzej Małkowski, inspirowany ideami brytyjskiego skautingu, wydał we Lwowie rozkaz powołujący cztery pierwsze drużyny skautowe na ziemiach polskich. Choć wcześniej istniały już samorzutnie tworzone zastępy młodzieżowe, to właśnie ten moment oznaczał formalne rozpoczęcie zorganizowanej działalności skautowej w Polsce.