Redakcja Polska

Znamy nominowanych do tegorocznej Nagrody POLIN

12.11.2021 14:47
Sześć osób, które pracują na rzecz zachowania żydowskiego dziedzictwa w Polsce oraz pracują na rzecz dialogu między Polakami a Żydami, znalazło się na liście nominowanych do nagrody POLIN. Wyróżnienie przyzna po raz siódmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w WarszawieRainer Mahlamäki/shutterstock

- Nagroda przyznawana jest osobom które często samodzielnie pracują na rzecz historii, nierzadko w małych ośrodkach"- przypomina Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN. - Przypominają, przywracają i chronią pamięć o polskich Żydach, często przy użyciu własnych środków - dodaje.

Wtym roku po raz drugi gala wręczenia nagrody odbędzie się w internecie. Jednak- jak zaznacza- Radosław Wójcik, nadesłane zgłoszenia świadczą o tym, że pomimo pandemii nie zaprzestano działalności na rzecz zachowania pamięci o polskich Żydach. - Otrzymaliśmy ponad sto aplikacji. Dzięki temu otrzymaliśmy dowód na to, że działalność na rzecz pamięci nadal dzieje się w społecznościach lokalnych a nawet się rozwija - powiedział Radosław Wójcik.

Nominację do Nagrody POLIN 2021 otrzymali: Urszula Antosz-Rekucka, Marek Chmielewski, Józef Gucwa, Inga Marczyńska, Dariusz Popiela oraz Urszula Rybicka.

Historię działalności nominowanych można znaleźć na stronie internetowej polin.pl.

Gala wręczenia Nagrody Polin 2021 odbędzie się w mediach społecznościowych muzeum 30 listopada.


IAR/dad

Obraz Caravaggia na Zamku Królewskim w Warszawie

12.11.2021 11:33
"Chłopiec gryziony przez jaszczurkę" – obraz pędzla Michelangela Merisiego, zwanego Caravaggiem - prezentowany jest na wystawie „Caravaggio i inni mistrzowie”.

Lwów: obchody 103. rocznicy Święta Niepodległości Polski

12.11.2021 12:36
We Lwowie uczczono 103. rocznicę Święta Niepodległości Polski. Pierwsza część uroczystości odbyła się w katedrze łacińskiej, a druga na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Ze względu na ograniczenia pandemiczne, tegoroczne obchody były skromniejsze.

USA ostrzegają UE, że Rosja może planować inwazję na Ukrainę

12.11.2021 13:45
USA uważnie obserwują koncentrację rosyjskiego wojska na granicy z Ukrainą, a przedstawiciele amerykańskiej administracji ostrzegli swoich europejskich kolegów, że Moskwa może rozważać inwazję na Ukrainę - informuje w czwartek Bloomberg, opierając się na swoich źródłach.