Redakcja Polska

IPN zaprezentował wystawę "Pakt zbrodniarzy" poświęconą paktowi Ribbentrop - Mołotow

22.08.2022 17:27
Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował wystawę "Pakt zbrodniarzy". Jest ona poświęcona paktowi Ribbentrop - Mołotow, którego 83. rocznica podpisania przypada jutro. Ekspozycję można oglądać na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Audio
  • IPN zaprezentował wystawę "Pakt zbrodniarzy" poświęconą paktowi Ribbentrop - Mołotow. Materiał Witolda Banacha (IAR)
  • Wystawa "Pakt zbrodniarzy" - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wystawa Pakt zbrodniarzy poświęconą paktowi Ribbentrop - Mołotow
Wystawa "Pakt zbrodniarzy" poświęconą paktowi Ribbentrop - MołotowŹródło: Twitter/Instytut Pamięci Narodowej @ipngovpl

Podczas uroczystości otwarcia ekspozycji prezes IPN Karol Nawrocki mówił, że przypomina ona o zbrodniczym porozumieniu zawartym pomiędzy Związkiem Sowieckim i Rzeszą Niemiecką. -  Ta wystawa opowiada o skonsumowaniu ideologicznej bliskości i wspólnoty interesów pomiędzy dwoma bestiami, jakimi byli Hitler i Stalin, którzy podpalili ówczesny świat, wywołali II wojnę światową i doprowadzili do śmierci kilkudziesięciu milionów osób - mówił Nawrocki. Prezes Instytutu dodał, że Hitler i Stalin zniszczyli niepodległość pięciu państw zaczynając od Rzeczypospolitej Polskiej.

Wystawę przygotował warszawski oddział IPN, dyrektor oddziału profesor Jerzy Eisler wyjaśniał, że ekspozycja ma uświadamiać grozę paktu zawartego między Hitlerem i Stalinem. Historyk określił pakt Hitler-Stalin jako jedno z najstraszniejszych wydarzeń w historii świata, które "zadecydowało o losach milionów ludzi w Europie Środkowej".

Jednym z autorów jest kierownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Warszawie, doktor Tomasz Łabuszewski. Historyk podkreśla, że jednym z najważniejszych elementów wystawy są zdjęcia ukazujące współpracę niemiecko - sowiecką oraz osoby odpowiedzialne za podpisanie paktu. - Mówimy o tzw. mordercach zza biurka, to znaczy ludziach, którzy swoimi podpisami decydują o życiu i śmierci wielu milionów ludzi. Podpisując dokumenty, ten 23 sierpnia czy później, ten 28 września mieli oni pełną świadomość konsekwencji swoich czynów i robią to z uśmiechem na ustach - powiedział dr Łabuszeski.

Wystawę "Pakt zbrodniarzy" można oglądać na skwerze Hoovera do 12 września.

Pakt o nieagresji pomiędzy Związkiem Sowieckim i Rzeszą Niemiecką został podpisany 23 sierpnia 1939 roku i zawierał tajny protokół, zgodnie z nim, Trzecia Rzesza otrzymała strefę wpływów składającą się z Litwy (wraz z Wileńszczyzną), części Polski - na zachód od linii rzek: Narew, Wisła, San oraz większość obszaru Rumunii. Strefa wpływów ZSRR obejmowała Finlandię, Estonię i Łotwę, pozostałą część Polski oraz część Rumunii - Besarabię.

IAR/dad

Polonia wciąż zabiega, by władze zmieniły projekt renowacji otoczenia Pomnika Katyńskiego w Jersey City

21.08.2022 09:30
Największy portal informacyjny w amerykańskim stanie New Jersey, nj.com, nawiązuje w artykule do rozpoczętej przebudowy placu w Jersey City, na którym stoi Pomnik Katyński. Jak podkreśla, Polonia nie rezygnuje z wysiłków, by doprowadzić do zmiany projektu, który w obecnym kształcie doprowadzi jej zdaniem do zasłonięcia monumentu.

Myśliwce NATO cztery razy startowały do rosyjskich samolotów

22.08.2022 14:45
Myśliwce NATO, które strzegą bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich w ramach misji Baltic Air Policing, czterokrotnie musiały identyfikować nierozpoznane samoloty. Litewskie ministerstwo obrony podaje, że powodem były rosyjskie maszyny.

"Rosjanie na Ukrainie traktują jeńców podobnie jak w Katyniu". Znany francuski filozof nie ma wątpliwości

22.08.2022 15:01
Brutalne obchodzenie się z jeńcami i zabijanie ich są częścią praktyk Rosjan na okupowanej Ukrainie. Postępowanie to przypomina działania nadzorowanych przez Kreml służb w Katyniu w 1940 r., gdzie zamordowanych zostało blisko 22 tys. polskich jeńcow wojennych, pisze na łamach portugalskiego tygodnika "Expresso" znany francuski filozof i publicysta Bernard Henri-Levy.