Redakcja Polska

Zmarła Wanda Półtawska - obrończyni życia, przyjaciółka Jana Pawła II. Miała prawie 102 lata

25.10.2023 10:23
W Krakowie zmarła Wanda Półtawska - doktor psychiatrii i działaczka na rzecz obrony życia człowieka. 2 listopada skończyłaby 102 lata.
Nie żyje Wanda Półtawska. Blisko dwa lata temu obchodziła 100 lat. Z tej okazji została odwiedzona przez parę prezydencką
Nie żyje Wanda Półtawska. Blisko dwa lata temu obchodziła 100 lat. Z tej okazji została odwiedzona przez parę prezydenckąJakub Szymczuk / KPRP / prezydent.pl

Przez kilkadziesiąt lat doktor Wanda Półtawska zajmowała się poradnictwem małżeńskim i rodzinnym. Wykładała w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Była zaprzyjaźniona z Janem Pawłem II, z którym współpracowała. W 2016 roku została odznaczona Orderem Orła Białego.

Wanda Półtawska - działaczka konspiracji, więźniarka Ravensbrück

Przed II wojną światową działała w harcerstwie, podczas okupacji pełniła funkcję łączniczki. Aresztowana za działalność konspiracyjną, najpierw więziona na Zamku Lubelskim, potem została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie poddano ją pseudomedycznym eksperymentom. Cudem ocalała, a po wyzwoleniu uczestniczyła w pracach Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.

Prowadziła badania "dzieci oświęcimskich" - ludzi, którzy jako dzieci trafili do obozów koncentracyjnych. Opracowała też metodę "psychoterapii obiektywizującej" opartą na uświadamianiu nieprzystosowanej młodzieży jej miejsca w rodzinie i społeczeństwie. Zajmowała się też, w oparciu o swe doświadczenia w poradnictwie, wpływem aborcji na psychikę kobiety oraz wpływem postawy antykoncepcyjnej na współżycie małżeńskie i rodzinne.

Od 1955 do 1997 roku Wanda Półtawska wykładała medycynę pastoralną w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). W 1967 roku, przy tej uczelni, zorganizowała Instytut Teologii Rodziny, którym kierowała przez 33 lata, szkoląc młode małżeństwa, narzeczonych oraz księży. Prowadziła też wykłady w Instytucie Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Napisała szereg prac o przygotowaniu do małżeństwa i o właściwej postawie wobec współżycia płciowego.

Psychiatra, obrończyni życia, przyjaciółka papieża Jana Pawła II

Doktor Półtawska angażowała się w działania na rzecz obrony życia człowieka. W licznych publikacjach i wystąpieniach przywoływała wartości i zasady bioetyki wywodzące się z antropologii chrześcijańskiej. W 2014 roku opublikowała "Deklarację wiary", podpisaną przez 4 tysiące lekarzy. Zajmowała się propagowaniem wartości małżeństwa i rodziny. Starała się przekazywać nauczanie papieża Jana Pawła II o świętości ludzkiej miłości. Organizowała i uaktywniała lekarzy w służbie życia i rodziny.

Posłuchaj
00:29 Półtawska IAR.mp3 We wrześniu Wanda Półtawska została uhonorowana przez Instytut Ordo Iuris nagrodą specjalną. Z okazji 10-lecia powstania Instytut nagrodził Wandę Półtawską "Lwem" w kategorii Rodzina. Laureatka w nagranym podziękowaniu podkreśliła, że rodzinie poświęciła życie (IAR)

Autorka blisko 400 publikacji z zakresu psychiatrii, ochrony życia nienarodzonego, chorych i starszych, problematyki małżeństwa i rodziny. Wanda Półtawska została uhonorowana między innymi Medalem Polskiego Senatu i Krzyżem Komandorskim papieskiego Orderu świętego Grzegorza Wielkiego. Otrzymała doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Notre Dame Pontifical Catechetical Institute w Arlington w Virginii. Została też odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Posłuchaj
00:31 Półtawska IAR (2).mp3 3 listopada 2021 roku w Krakowie, podczas uroczystości z okazji setnej rocznicy swoich urodzin, profesor Wanda Półtawska przypomniała nauczanie Jana Pawła II o człowieku (IAR)

Doktor Półtawska to honorowa obywatelka kilku polskich miast, między innymi Lublina, Siedlec i Zakopanego. W 2019 roku została odznaczona przez prezydenta Lublina medalem "Zasłużony dla miasta Lublin".

Posłuchaj
00:32 Półtawska IAR (3).mp3 Za dorobek naukowy i upowszechnianie nauczania Jana Pawła II Wanda Półtawska została w 2019 roku wyróżniona Krzyżem Małopolski. Odbierając odznakę, w czasie uroczystości w Muzeum Jana Pawła II przy krakowskim sanktuarium świętego papieża Polaka, powiedziała, że przez całe życie prowadzi ją przede wszystkim wiara (IAR)

Posłuchaj
00:29 Półtawska IAR (4).mp3 W wywiadzie dla Citizengo Polska z lutego 2018 roku tak uzasadniała potrzebę prawnej ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci (IAR)

IAR/PR24/dad

Był jedynym ambasadorem UE, który pozostał mimo inwazji Rosji. Bartosz Cichocki kończy misję w Kijowie

25.10.2023 09:21
Po ponad czterech latach urzędowania ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki kończy misję w tym kraju i wraca do Polski. Dyplomata doceniany jest w Kijowie m.in. za to, że jako jeden z dwóch ambasadorów nie opuścił tego miasta podczas inwazji wojsk rosyjskich w lutym 2022 r.