Polskie Radio
Section05
Wanda Półtawska

PR24 "Jestem zszokowany, że można pisać tak obrzydliwe rzeczy". Tekieli o atakach na Wandę Półtawską

- Jestem zszokowany, że w dniu, w którym dowiadujemy się o śmierci człowieka, można pisać o nim tak obrzydliwe rzeczy, jak robili to politycy, jak robiły to redakcje gazet lewicowych i liberalnych - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Robert Tekieli, nawiązując do publikacji krytykujących Wandę Półtawską. - To, co ona mówiła, czego świadkiem była jako człowiek, czego broniła od zawsze, całkowicie destruuje te lewicowe poglądy indywidualistyczne - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wanda Półtawska Robert Tekieli Kościół katolicki Piotr Nisztor

Pogrzeb prof. Wandy Półtawskiej. Spoczęła na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie

Prof. Wanda Półtawska spoczęła w grobowcu obok męża prof. Andrzeja Półtawskiego na cmentarzu Salwatorskim. Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy. Wandę Półtawską pożegnali w Krakowie m. in. prezydent RP Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą, przedstawiciele rządu, m.in. szefowa MRiPS Marlena Maląg, szef MEiN Przemysław Czarnek, parlamentarzyści, duchowni, osoby konsekrowane oraz licznie zgromadzeni wierni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wanda Półtawska pogrzeb społeczeństwo

Ostatnie pożegnanie Wandy Półtawskiej. Premier: przykład, jaki nam pozostawiła, jest niezwykle jasny i czytelny

"Żegnamy osobę, której zasługi dla naszej ojczyzny trudno przecenić; pozostawiona przez Wandę Półtawską spuścizna intelektualna i duchowa jeszcze przez wiele lat będzie odsłaniać przed nami swe piękno i szlachetność" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych Półtawskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Wanda Półtawska premier Mateusz Morawiecki

"Zaszczepiała w innych miłość i szacunek do ludzkiego istnienia". Watykan żegna prof. Wandę Półtawską

- Bolesne doświadczenia II wojny światowej stały się dla prof. Wandy Półtawskiej inspiracją do aktywnej obrony godności ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zaszczepiała w innych miłość i szacunek do ludzkiego istnienia - wskazano w kondolencjach przekazanych przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej.
Zobacz więcej na temat:  Watykan Wanda Półtawska POLSKA II wojna światowa Jan Paweł II

Konsultacje komitetów wyborczych z prezydentem. "Andrzej Duda gotowy na dalsze rozmowy"

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że podczas konsultacji w sprawie powierzenia misji utworzenia nowego rządu od dwóch grup politycznych usłyszał podobne komunikaty - że mają większość parlamentarną i kandydata na premiera. Jak podkreślił, te grupy to z jednej strony Zjednoczona Prawica, a z drugiej - przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. - Prezydent Andrzej Duda jest otwarty na dalsze rozmowy z komitetami wyborczymi. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są otwarte - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda kancelaria prezydenta wybory w Polsce Sejm Ukraina Unia Europejska Wanda Półtawska Jerzy Kukuczka język polski

Wanda Półtawska w archiwalnym nagraniu. Przypominamy rozmowę z lekarką i działaczką społeczną [POSŁUCHAJ]

Doktor psychiatrii, działaczka społeczna i przyjaciółka papieża Jana Pawła II. W czasie II wojny światowej trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Tam stała się ofiarą eksperymentów. W listopadzie tego roku skończyłaby 102 lata. W Programie 3 Polskiego Radia przypomnieliśmy archiwalną rozmowę z 1984 roku ze zmarłą Wandą Półtawską. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wanda Półtawska wywiad psychiatria młodzież zdrowie psychiczne archiwum

Nie żyje Wanda Półtawska. "Dla niej życie i godność miały wartość nadrzędną"

Ludzka godność, prawo do życia i troska o rodzinę - to najważniejsze kierunki zaangażowania dr Wandy Półtawskiej. Więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, lekarz psychiatra, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej. Łączyła ją osobista przyjaźń, ale także współpraca z Karolem Wojtyłą - Janem Pawłem II.
Zobacz więcej na temat:  Wanda Półtawska Jan Paweł II teologia Małgorzata Bartas-Witan religia wiara Kościół