Redakcja Polska

Pomóż odkryć historie ze zdjęć. Muzeum Warszawy rozpoczyna akcję Społeczne Opisywanie Fotografii

02.11.2023 15:33
Społeczne Opisywanie Fotografii jest pierwszą taką inicjatywą w Polsce. Udostępnimy ponad pięć tysięcy niepublikowanych i nieopisanych zdjęć. Chcemy, aby miłośnicy historii i fotografii pomogli nam w ich opisaniu – powiedział pracownik Działu Komunikacji Działu Fotografii Muzeum Warszawy Kacper Szalecki.
Fragment fotografii Alfreda Funkiewicza, Na ślizgawce, luty 1952 r.,
Fragment fotografii Alfreda Funkiewicza, Na ślizgawce, luty 1952 r.,Źródło fot.: AN 1502/F, z kolekcji Muzeum Warszawy

Projekt Społeczne Opisywanie Fotografii ruszy 27 listopada na niderlandzkiej platformie Vele Handen (Wiele Rąk) i potrwa do kwietnia 2024 r. Wybrano fotografie dokumentujące zniszczenia i odbudowę Warszawy po II wojnie światowej, autorstwa m.in. Leonarda Jabrzemskiego, Alfreda Funkiewicza i Edwarda Hartwiga. Identyfikacji wymagają także wykonane przez niego slajdy z początku lat 90.

Społeczne Opisywanie Fotografii jest częścią programu Centrum Fotografii, nowej inicjatywy Muzeum Warszawy. Jego celem jest rozwijanie zainteresowania fotografią. – Społeczne Opisywanie Fotografii to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Muzeum zaprasza wszystkich do pomocy w identyfikacji archiwalnych zdjęć z naszych zbiorów. Chcemy, aby pasjonaci historii i dawnej fotografii, a jest ich wśród nas naprawdę wielu, pomogli nam w ich opisaniu – powiedział pracownik Działu Komunikacji Działu Fotografii Muzeum Warszawy Kacper Szalecki.

Muzealnicy zwracają się z pomocą

Zdjęcia są zdigitalizowane, ale pracownicy muzeum nie wiedzą, co przedstawiają. – I nie pomoże tu żadna sztuczna inteligencja, lecz ludzka wiedza. Być może wkrótce dowiemy się o nich więcej. Warto zidentyfikować miejsca i osoby na fotografiach, aby mieć pełniejszy obraz naszej historii – podkreślił Szalecki.

Historyczka fotografii i kuratorka wystaw Centrum Fotografii Karolina Puchała-Rojek powiedziała, że "każdy z nas ma indywidualną pamięć o przeszłości", a publiczność często dzieli się z muzeum "imponującą wiedzą na temat historii naszego miasta czy obiektów z naszej kolekcji". – Dlatego chcemy zaprosić ją do wspólnego działania – powiedziała kuratorka.

Centrum Fotografii korzysta w ramach projektu Focus on Photography z dofinansowania z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i Funduszy Norweskich, a także ze środków MKiDN.

W zbiorach Muzeum Warszawy jest łącznie ponad 300 tys. profesjonalnych i amatorskich zdjęć związanych tematycznie ze stolicą. Większość z nich wykonano po 1945 r., lecz w archiwum liczne są także zdjęcia przedwojenne i wykonane podczas niemieckiej okupacji.


PAP/dad

"Ważny był tylko numer" - komiks o historii nazistowskiego obozu dla polskich dzieci

26.10.2023 14:04
Specjalnie na 80. rocznicę utworzenia przez Niemców na terenie Litzmannstadt Getto obozu dla polskich dzieci, zamówiona została powieść graficzna, której twórcami są Maciej Cholewiński i Łukasz Godlewski.

Poznaliśmy laureatów nagród imienia Jana Rodowicza "Anody"

30.10.2023 10:57
Honorowe wyróżnienia przyznane zostały po raz 11 z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego. Są podziękowaniem za wyjątkową postawę wyjątkowym osobom, dla których inspiracją są Powstańcy Warszawscy.

Muzeum Auschwitz: w tym roku na konserwacje przeznaczono ponad 20 mln zł

30.10.2023 14:54
Fundacja Auschwitz-Birkenau w 2023 r. na prace konserwatorskie w Miejscu Pamięci przekazała ponad 20 mln zł – zakomunikowało Muzeum Auschwitz. Wicedyrektor placówki Rafał Pióro podał, że 10 projektów w br. zostanie zakończonych, sześć kontynuowanych, a kolejne sześć będą rozpoczęte.