Redakcja Polska

Upamiętniono polskich żołnierzy z kompanii komandosów, poległych w 1944 roku we Włoszech

20.01.2024 14:24
W miejscowości Suio w stołecznym włoskim regionie Lacjum odsłonięto w sobotę tablicę upamiętniającą poległych 18 stycznia 1944 roku czterech polskich komandosów z samodzielnej kompanii, która podlegała najpierw brytyjskiemu dowództwu, a następnie weszła w skład 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa.
Polskie groby na Monte Cassino
Polskie groby na Monte CassinoShutterstock/Antonio Nardelli

Inicjatywa służy upamiętnieniu zapomnianej historii udziału polskich żołnierzy w pierwszej bitwie o Monte Cassino. Jest to też inauguracja tegorocznych uroczystych obchodów 80. rocznicy walk o wzgórze.

Na pamiątkowej tablicy oddano hołd zastępcy dowódcy kompanii rotmistrzowi Stanisławowi Wołoszowskiemu, a także Ferdynandowi Deckerowi, Henrykowi Klajberowi i Stefanowi Słowińskiemu.

Widnieje tam też napis po łacinie: "Bonum certamen pugnaverunt, nobiliter ceciderunt" (w tłumaczeniu na polski: "Dobry bój stoczyli, szlachetnie polegli"). Cytat ten nawiązuje do słów z Listu świętego Pawła do Tymoteusza oraz do zaczerpniętych z niego przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego fragmentów inskrypcji, znajdujących się na polskim cmentarzu wojennym w Casamassima w Apulii i na pomniku 5. Kresowej Dywizji Piechoty na Monte Cassino.

Samodzielna kompania komandosów, do której należeli upamiętnieni żołnierze, była jedynym wydzielonym oddziałem wojska polskiego biorącym udział w pierwszej i czwartej bitwie o Monte Cassino. Kompania została uformowana w 1942 roku w Wielkiej Brytanii.

W odsłonięciu tablicy uczestniczyli przedstawiciele polskiej dyplomacji, Polonii, Stowarzyszenia Rodzin Polskich Kombatantów we Włoszech, lokalnych włoskich władz, dyrektorzy muzeów wojennych i historycy.

Z inicjatywy miejscowych miłośników historii odsłonięty został też mural przedstawiający polskich komandosów.


PAP/ho


Melchior Wańkowicz - reportażysta spod Monte Cassino

13.01.2024 09:12
Wartość reportażu Melchiora Wańkowicza "Bitwa o Monte Cassino” jest ogromna. Stanowi najpełniejsze świadectwo bohaterskiego, polskiego czynu zbrojnego w czasie II wojny światowej - mówi dr Małgorzata Ptasińska, historyk z IPN.

W Wiśle we Włocławku znaleziono miecz sprzed ponad tysiąca lat

17.01.2024 17:47
We Włocławku, w wiślanym mule, znaleziono miecz sprzed ponad tysiąca lat. Dziennik regionalny "Gazeta Pomorska" przekazuje, że odkrycia dokonał właściciel firmy, która pogłębia basen przystani przy ulicy Piwnej. Podkreśla, że znalezisko z początków polskiej państwowości to sensacja archeologiczna na skalę kraju.

Polski Czerwony Krzyż świętuje 105. rocznicę utworzenia

18.01.2024 13:58
Polski Czerwony Krzyż obchodzi 105. rocznicę utworzenia. Organizacja zaczęła świętowanie od rozdawania przez wolontariuszy ciasteczek z wytłoczonym logotypem przechodniom przy metrze Centrum w Warszawie.

Wincenty Witos uhonorowany na specjalnej kartce pocztowej

19.01.2024 15:35
Wincenty Witos został uhonorowany na specjalnej kartce pocztowej wydanej przez Pocztę Polską. Wnioskodawcą emisji "150. rocznica urodzin Wincentego Witosa" było Muzeum Niepodległości w Warszawie.