Redakcja Polska

80 lat temu doszło do zbrodni na Polakach w Hucie Pieniackiej na Ukrainie

28.02.2024 13:43
Miejscowy oddział UPA oraz ukraińscy ochotnicy z dywizji SS wymordowali w tej nieistniejącej dziś wsi - według danych Instytutu Pamięci Narodowej - ponad tysiąc osób.
Audio
  • 80. rocznica zbrodni na Polakach w Hucie Pieniackiej na Ukrainie. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Pomnik zamordowanych w Hucie Pieniackiej
Pomnik zamordowanych w Hucie PieniackiejVitaliy Hrabar, Agencja LUFA./ Facebook/PLinLviv

Byli to mieszkańcy Huty Pieniackiej i pobliskich miejscowości, którzy znaleźli tam schronienie, uciekając przed UPA. Masakrę przeżyło około 160 osób. Zbrodnia była jednym z wydarzeń, do których doszło podczas rzezi wołyńskiej. W czasie wojny Huta Pieniacka stała się polską placówką samoobrony przed Ukraińską Powstańczą Armią. Dodatkowo kilka dni przed pacyfikacją, 23 lutego, doszło do starcia oddziału samoobrony z patrolem policyjnym złożonym z Ukraińców służących w 4. Galicyjskim Ochotniczym Pułku Policji SS powiązanym z 14. Dywizją SS „Galizien". Zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy. 28 lutego mieszkańców Huty Pieniackiej zapędzono do zabudowań i żywcem spalono. Tych, którzy usiłowali uciekać, rozstrzeliwano. Wieś została zrównana z ziemią.

Tragedia w Hucie Pieniackiej była jednym z wydarzeń rzezi wołyńskiej - masowych akcji nacjonalistów ukraińskich przeciwko ludności polskiej, przeprowadzanych z największym nasileniem w 1943 roku. Trudno ustalić dokładną liczbę ofiar rzezi, ponieważ wiele miejscowości zostało zrównanych z ziemią. Historycy szacują, że z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło około 100 tysięcy Polaków. Huta Pieniacka jest symbolem tragedii Polaków mieszkających na Wołyniu - powiedział w 2021 roku ówczesny szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

W ubiegłym roku we Wschowie zorganizowano uroczystości upamiętniające zagładę polskich mieszkańców Huty Pieniackiej. W czasie spotkania Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął akcję pobierania materiału porównawczego do badań genetycznych. "Ma to być wstęp do przygotowań prac ekshumacyjnych" - poinformował wiceprezes IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk.

Pomnik ku czci Polaków zamordowanych w 1944 roku, który postawiono w Hucie Pieniackiej w 2005 roku, ma kształt krzyża z kamiennymi tablicami, na których wyryto nazwiska zidentyfikowanych osób. Monument wzniesiono dzięki staraniom Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W 2013 roku w geście dobrej woli miejscowi Ukraińcy przekazali Polakom monstrancję z kościoła, który znajdował się we wsi i został zniszczony w czasie pacyfikacji.

IAR/PP

Minęło 80 lat od wykonania wyroku na Franza Kutscherę, kata Warszawy

02.02.2024 20:01
1 lutego 1944 roku żołnierze oddziału "Pegaz" Armii Krajowej zastrzelili Franza Kutscherę, generała SS i policji, dowódcę tych formacji w dystrykcie warszawskim Generalnego Gubernatorstwa.

Na Ukrainie obchodzona jest dziesiąta rocznica krwawej pacyfikacji Majdanu

20.02.2024 14:32
To Dzień Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni. W lutym 2014 roku zginęło ponad stu demonstrantów domagających się prozachodniego kursu Ukrainy.

W 80. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej uczczono pomordowanych Polaków

28.02.2024 17:02
Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza rodziny ofiar, przedstawiciele rządu, wojska, duchowieństwa, harcerze i poczty sztandarowe oddali hołd Polakom pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w Hucie Pieniackiej. Mija 80. rocznica tej zbrodni. 28 lutego 1944 roku oddział UPA oraz ukraińscy ochotnicy z dywizji SS wymordowali w tej nieistniejącej dziś wsi - według danych IPN - ponad tysiąc osób. Byli to mieszkańcy Huty Pieniackiej i pobliskich miejscowości.