Redakcja Polska

Na Ukrainie obchodzona jest dziesiąta rocznica krwawej pacyfikacji Majdanu

20.02.2024 14:32
To Dzień Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni. W lutym 2014 roku zginęło ponad stu demonstrantów domagających się prozachodniego kursu Ukrainy.
Audio
  • Dr Anton Marczyński szef Polskiego Radia dla Ukrainy, o dziesiątej rocznicy pacyfikacji Majdanu. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Prezydent do Ukraińców w 10. rocznicę Majdanu.
Prezydent do Ukraińców w 10. rocznicę Majdanu.Shutterstock/Daan Kloeg

Drugi rok z rzędu obchody przebiegają w cieniu pełnowymiarowej wojny, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie.

Przed dziesięcioma laty, w przeddzień krwawych wydarzeń na Majdanie Niepodległości w centrum Kijowa, uczestnicy protestów w rozmowie z Polskim Radiem podkreślali, że ich główny postulat to dymisja Wiktora Janukowycza. Domagano się, by ustąpił ze stanowiska prezydenta w związku z oskarżeniami o przestępstwa i łamanie konstytucji.

Po nieudanej pacyfikacji protestów w 2014 roku Wiktor Janukowycz uciekł do Rosji. Kreml przysłał na Ukrainę swoje wojska - rozpoczął okupację Krymu i części Donbasu. W lutym 2022 roku zaatakował Ukrainę całą swoją wojenną machiną.

W dziesiątą rocznicę pacyfikacji Majdanu kwiaty przed pomnikiem jego ofiar składa kijowianka pani Luba. 10 lat temu była na Majdanie, gotowała jedzenie dla protestujących i pamięta ich. "Wtedy zginęli i wciąż giną. To już 10 lat, a wróg ten sam" - podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem.

Po zwycięstwie Majdanu Ukraina rozpoczęła integrację z Europą. Było to bezpośrednią przyczyną rosyjskiej agresji na ten kraj.

Z dr Antonem Marczyńskim, szefem Polskiego Radia dla Ukrainy, rozmawia Przemysław Pawełek.

Donald Tusk: najbliższe pełnowymiarowe konsultacje międzyrządowe Polski i Ukrainy w marcu

25.01.2024 12:50
Premier Donald Tusk poinformował, że wracają pełnowymiarowe konsultacje rządów Polski i Ukrainy. Najbliższe mają odbyć się w Warszawie. "Tak ustaliłem wstępnie z premierem Szmyhalem i prezydentem Zełenskim" - powiedział na konferencji prasowej po obradach rządu.

Minęło 80 lat od wykonania wyroku na Franza Kutscherę, kata Warszawy

02.02.2024 20:01
1 lutego 1944 roku żołnierze oddziału "Pegaz" Armii Krajowej zastrzelili Franza Kutscherę, generała SS i policji, dowódcę tych formacji w dystrykcie warszawskim Generalnego Gubernatorstwa.

Szefowie dyplomacji Polski i UE: należy zatrzymać eksport amunicji z Europy do państw trzecich

06.02.2024 16:38
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że Unia Europejska musi wstrzymać eksport amunicji do państw trzecich, aby zapewnić większą pomoc Ukrainie w tym zakresie.

Ponad połowa Polaków obawia się wojny z Rosją. Szczególnie boją się mieszkańcy jednego regionu

20.02.2024 09:02
Ponad połowa Polaków bierze pod uwagę wojnę NATO z Rosją; 32 proc. respondentów nie obawia się takiego scenariusza - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla wtorkowego "Super Expressu".

"Wtedy zginęli i wciąż giną". Dziesiąta rocznica pacyfikacji Majdanu w cieniu wojny

20.02.2024 10:00
Na Ukrainie obchodzona jest dziś dziesiąta rocznica krwawej pacyfikacji Majdanu. To Dzień Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni. W lutym 2014 roku zginęło ponad stu demonstrantów domagających się prozachodniego kursu Ukrainy. Drugi rok z rzędu obchody przebiegają w cieniu pełnowymiarowej wojny, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie.