Redakcja Polska

Andrzej Kubisiak: brytyjska gospodarka ucierpiała przez brexit i pandemię

25.01.2021 08:30
Ponad 770 tysięcy z blisko 815 tysięcy Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii dopełniła formalności i mogą legalnie przebywać oraz pracować na Wyspach. Pozostali mają czas do końca czerwca 2021 roku na uzyskanie statusu osiedleńca.
Audio
  • Z Andrzejem Kubisiakiem, zastępcą dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ekspertem rynku pracy, o prawach pobytowych Polaków w Wielkiej Brytanii oraz o kondycji europejskiej gospodarki po roku z pandemią, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gerd Altmann z Pixabay

Kryzys bywa momentem przełomowym także w procesach migracyjnych. Pandemia i brexit bardzo dotknęły Wielką Brytanię. Liczby zachorowań, hospitalizacji i zgonów są wysokie i rosną. Sytuacja epidemiologiczna na pewno jest czynnikiem skłaniającym Polaków do powrotu do kraju. Czynniki gospodarcze również wyglądają mało optymistyczne. Brytyjskie PKB skurczyło się najbardziej w Europie przez rok z pandemią. W 2020 roku ubyło w Wielkiej Brytanii ponad 600 tysięcy miejsc pracy – przybliża sytuację Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ekspert rynku pracy wskazuje, że czynniki wypychające migrantów zarobkowych z Wielkiej Brytanii są znaczące. „Jednocześnie obserwujemy wyraźne czynniki przyciągające do Polski. Nasza gospodarka jest jedną z pięciu, które najmniej ucierpiały w czasie pandemii w Europie. Sytuacja epidemiczna również nie jest dramatyczna, charakteryzuje się raczej stabilnym przebiegiem. To sprawia, że przyszłość w Polsce jest dziś bardzie przewidywalna” - dodaje gość audycji „Kierunek: Polska”.

Z Andrzejem Kubisiakiem, zastępcą dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ekspertem rynku pracy, o prawach pobytowych Polaków w Wielkiej Brytanii oraz o kondycji europejskiej gospodarki po roku z pandemią, rozmawiała Małgorzata Frydrych.