X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Powrót do kraju. „To nie była decyzja podjęta z dnia na dzień”

21.03.2021 17:25
„Mieliśmy tyle samo oczekiwań co obaw wobec powrotu do Polski. Spodziewaliśmy się jednak, że będzie to dobra decyzja dla naszej rodziny” - mówi Marta Lebdowicz, która z mężem i trojgiem dzieci wróciła z emigracji w Wielkiej Brytanii. „Nie planowaliśmy i nie chcieliśmy zostać za granicą na stałe. To nie była decyzja podjęta z dnia na dzień” - podkreśla Polka.
Audio
  • O rodzinnym powrocie do Polski, oczekiwaniach i wyzwaniach, z Martą Lebdowicz, która z mężem i trojgiem dzieci wróciła z emigracji w Wielkiej Brytanii, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Marta Lebdowicz z mężem i dziećmi.
Marta Lebdowicz z mężem i dziećmi.Foto: arch. prywatne M. Lebdowicz

Wiedzieliśmy na co się piszemy i nas to nie przerażało. Oczekiwania? Chcieliśmy znaleźć dobrą pracę i miejsce, gdzie będziemy mogli się osiedlić” - wyjaśnia Polka. „Nie planowaliśmy wracać w rodzinne strony, bo choć powrót do Polski był podyktowany tym, żeby być bliżej naszych rodzin, to obie lokalizacje miały swoje praktyczne wady. Ja pochodzę z regionu gdzie jest duże bezrobocie, obawialiśmy się czy znajdziemy tam adekwatne do posiadanego doświadczenia miejsca pracy. Mąż pochodzi ze Śląska, tam obawialiśmy się wracać ze względu na poziom zanieczyszczenia powietrza i środowiska. Wybraliśmy więc miejsce blisko Warszawy skąd dość szybko i łatwo możemy dojechać do bliskich, z dużą bazą miejsc pracy a jednocześnie z zapleczem edukacyjnym, rozwojowym dla dzieci i rodzin” - wymienia gość audycji „Kierunek: Polska”.

Nie wszystko jednak da się zaplanować” - przyznaje Marta Lebdowicz. „Byliśmy nastawieni na powrót do kraju przez cały czas emigracji. Dzieci były na bieżąco przygotowywanie, oswajane z czekającą na zmianą. Wiedziały, że jesteśmy polską rodziną. Po powrocie nie ma z nimi problemów, dobrze się uczą, mają kolegów. Niemniej, nasz najstarszy syn, który wychowywał się wśród angielskich dzieci, czuje się Europejczykiem. Nie mówi o sobie tak jak my, że chcieliśmy wrócić bo kochamy Polskę i naszą rodzinę, jesteśmy patriotami, cenimy nasze tradycje i kulturę. On mówi o sobie, że jest Polakiem i Anglikiem” - tłumaczy emigrantka.

O rodzinnym powrocie do Polski, oczekiwaniach i wyzwaniach, z Martą Lebdowicz, która z mężem i trojgiem dzieci wróciła z emigracji w Wielkiej Brytanii, rozmawiała Małgorzata Frydrych.