Redakcja Polska

Trwa projekt fotograficzny „Polskie Kobiety na świecie Polską Dumą”

17.06.2021 19:57
Pomysł zrodził się we Włoszech. Aneta Malinowska, Polka mieszkająca w Bolonii, artystka i fotograf, postanowiła zaprosić rodaczki w wieku od 18 do 100 lat, żyjące we wszystkich zakątkach świata, do współpracy. „Byłam ciekawa, jak one żyją, tam gdzie osiadły w swoim emigracyjnym życiu. W jaki sposób pielęgnują swoją polskość z dala od domu. Każda jest inna i miała własny powód aby wyjechać, wybrać kraj emigracji. Inne też elementy polskiej codzienności zabrały ze sobą w świat” - wyjaśnia inicjatorka projektu.
Audio
  • O szczegółach projektu „Polskie Kobiety na świecie Polską Dumą”, fotografka Aneta Malinowska opowiedziała Małgorzacie Frydrych.
Zdjęcie wykonane w ramach projektu Polskie Kobiety na świecie Polską Dumą.
Zdjęcie wykonane w ramach projektu „Polskie Kobiety na świecie Polską Dumą”. Foto: Aneta Malinowska

Projekt „Polskie Kobiety na świecie Polską Dumą” portretuje Polki, które mimo dzielących je od kraju kilometrów, nigdy nie zapomniały o swoich korzeniach. Dumnie reprezentują Polskę za granicą, w swoich społecznościach lokalnych. Zachowują w codziennym życiu elementy narodowej kultury i tradycji oraz rodzinne obyczaje. Fotografki z innych miast i krajów, które chciałyby przystąpić do projektu proszone są o bezpośredni kontakt z Anetą Malinowską.

Zdjęcia powinny być wykonywane na tle charakterystycznych zakątków miasta lub miejsca, w którym mieszka bohaterka fotografii. Kadr powinien obejmować jakiś charakterystyczny symbol Polski, np. bukiet kwiatów białoczerwonych, ubiór w narodowych barwach, polska flaga, napis lub jakikolwiek polski szczegół rozpoznawczy” - wyjaśnia gość audycji „Kierunek: Polska”.

O szczegółach projektu „Polskie Kobiety na świecie Polską Dumą”, fotografka Aneta Malinowska opowiedziała Małgorzacie Frydrych.