Redakcja Polska

Osobowość Polonijna Roku 2022. Polacy docenieni za działalność na emigracji

18.11.2022 12:44
Zaczęło się od projektu „Spotkania Polonijne” zainicjowanego przez Urszulę Gołdę i Bożenę Krasoń, którego ideą jest tworzenie przestrzeni do integracji i współpracy Polaków mieszkających na całym świecie oraz promowania polskości za granicą. „Spotkania z fantastycznymi ludzi zainspirowały nas do zorganizowania wyjątkowego konkursu Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej, dzięki któremu działalność Polaków za granicą może zostać wyróżnia i nagrodzona” - zaznacza Urszula Gołda.
Audio
  • Z Urszulą Gołdą, współorganizatorką plebiscytu Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Osobowość Polonijna Roku 2022. Polacy docenieni za działalność na emigracji.
Osobowość Polonijna Roku 2022. Polacy docenieni za działalność na emigracji.Foto. materiały prasowe

W konkursie może wziąć udział każdy, kto działa na rzecz Polonii i Polski, z każdego zakątka świata. Udział jest bezpłatny i całkowicie dobrowolny. „Głosowania są transparentne i jawne, co nas wyróżnia spośród innych konkursów. W 2022 roku przyznaliśmy cztery statuetki.

Diana Nowak Zegadło jest psychologiem klinicznym oraz współzałożycielem organizacji charytatywnej Polskie Centrum Pomocy Rodzinie w Edynburgu. Prowadzi konsultacje indywidualne, telefon zaufania, porady przez skype, poradnictwo online i punkt interwencyjno- konsultacyjny dla par i małżeństw.

Sabina Poulsen wspiera rodaków na Wyspach Owczych. Dzięki znajomości języka farerskiego służy pomocą i jest w stałym kontakcie z biurem imigracyjnym na Wyspach Owczych. Pomaga mieszkańcom ale też polskim turystom, którzy przyjeżdżają na wyspy. Wspiera Polaków w charakterze tłumacza w szpitalach i ośrodkach penitencjarnych, u lekarza czy w rozmowie z pracodawcą,aż po bardziej skomplikowane, jak pomoc w uzyskaniu emerytury.

Joanna Szymańska działa na rzecz Polonii mieszkającej w Niemczech. Stawia na przedstawicielstwo w miejscach, gdzie zapadają decyzje dotyczące migrantów. To z Jej inicjatywy i dzięki jej zaangażowaniu powstała jedna lista i wszystkie kobiety, które się na niej znalazły wygrały i weszły w struktury Rad Integracyjnych w Nadrenii Westfalii w wyborach 2020.

Bartosz Lisowski gdy rok temu okazało się, że w 450-tysięcznym Liverpoolu, w którym mieszka 20 tysięcy Polaków, nie ma nikogo, kto prowadziłby systemowe wsparcie dla potrzebujących rodaków. Wyszukuje mieszkających w mieście najbardziej przedsiębiorczych Polaków i wraz z nimi zakłada stowarzyszenie Polskie Merseyside, które od pierwszego dnia zaczyna organizować profesjonalne i darmowe wsparcie prawników i księgowych dla potrzebujących. Doraźna akcja przeradza się w stałe dyżury, a inicjatywa zaczyna się błyskawicznie rozwijać" - prezentuje Urszula Gołda.

Bez wspaniałych Polek, które znały Edytę Felsztyńską nie doszło by do realizacji pomysłu, by konkurs nazwać jej imieniem i dzięki temu uhonorować jej pamięć, osobowość i działalność, jaką prowadziła na rzecz Polonii we Włoszech i w Europie. Zawsze mówiła jak my sobie nie pomożemy, to nikt nam nie pomoże” - podkreśla gość audycji Kierunek Polska.

Z Urszulą Gołdą, współorganizatorką plebiscytu Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej rozmawiała Małgorzata Frydrych.