Redakcja Polska

Mariano Konopka: dziadkowie wyemigrowali do Argentyny po wojnie, ja wróciłem do wolnej Polski

09.06.2023 13:47
Od pierwszej wizyty w Polsce, jako członek amatorskiej drużyny piłkarskiej podczas Mistrzostw Świata Drużyn Polonijnych w Piłce Nożnej wiedziałem, że chcę tu wrócić. Polska, ojczyzna dziadków, stała się moją pasją, swoistym hobby. I przyszłością, którą zacząłem skrupulatnie planować i wdrażać w życie – mówi w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, Mariano Konopka.
Audio
  • Z Mariano Konopką o powojennej emigracji dziadków i powrocie do ojczyzny przodków z Argentyny rozmawiała Małgorzata Frydrych
Lotnisko F. Chopina w Warszawie. Zdjęcie ilustracyjne.
Lotnisko F. Chopina w Warszawie. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstockEQRoy

Pochodzę z rodziny mieszanej, mój ojciec miał polskie korzenie a mama była Argentynką. W domu nie mówiło się po polsku. Przysłuchiwałem się rozmowom ojca z jego mamą a moją babcią, jedząc polski gulasz. Słuchałem polskich piosenek, wynajdowałem informacje o Polsce w internecie. Szukaliśmy z ojcem przedstawicieli naszej rodziny, która została w Polsce lub z obozu w Niemczech do Polski wróciła. Dzięki staraniom argentyńskiej Polonii dostałem stypendium na studia w Polsce, co było gwarancją dłuższego pobytu w ojczyźnie dziadków. Przez rok intensywnie uczyłem się języka polskiego, by następnie rozpocząć studia lotnicze w Rzeszowie. Spełniły się moje marzenia – przyznaje Mariano Konopka.

Pozostanie na stałe w Polsce po skończeniu studiów było dla mnie czymś zupełnie naturalnym. Przywykłem już do tego, że zimą robi się ciemno o czwartej po południu – żartuje gość audycji Kierunek: Polska. I dodaje, że poza pogodą nic go w kraju dziadków nie rozczarowało. - Polacy są przyjaźni, to najbardziej latynoski naród w Europie. Podchodzili do mnie z ogromnym zrozumieniem, kiedy uczyłem się języka polskiego, pomagali, podpowiadali lub cierpliwie czekali aż przypomnę sobie właściwe słowo. Polska stała się moim domem, moją ojczyzną – zaznacza.

Z Mariano Konopką, o powojennej emigracji dziadków i powrocie do ojczyzny przodków z Argentyny, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję Kierunek Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.