Redakcja Polska

Znamy laureatów Konkursu Osobowość Polonijna Roku 2023

13.09.2023 11:20
Sabina Giełwanowska i Ireneusz Lemans z Kanady, Adrian Grandt z Niemiec oraz Jacek Gancarson ze Szwecji zostali laureatami Konkursu Osobowość Polonijna Roku 2023. Przyznano również dziesięć wyróżnień, w tym jedno szczególne, publiczności dla Izabelli Kostki z Włoch.
Audio
  • Z Bożeną Krasoń, współorganizatorką Konkursu Osobowość Polonijna Roku o tegorocznych laureatach rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Znamy laureatów Konkursu Osobowość Polonijna Roku 2023
Znamy laureatów Konkursu Osobowość Polonijna Roku 2023Foto: materiały Prasowe Konkursu Osobowość Polonijna Roku 2023

To już trzecia edycja Konkursu. Z roku na rok przybywa zgłoszeń i wybór robi się coraz trudniejszy. Kapituła Konkursu bardzo skrupulatnie zapoznaje się z opisami i prezentacjami kandydatów, słucha społeczności emigracyjnych, które wnoszą zgłoszenie. I wówczas mając na uwadze zasady Konkursu i podpowiedzi serca, głosują na wybrane osoby. Niemniej doceniamy pracę i zaangażowanie każdego kandydata w społecznościach lokalnych  i polonijnych – zauważa Bożena Krasoń, współorganizatorka Konkursu Osobowość Polonijna Roku.

Konkurs poza promocją aktywnych Polaków w społecznościach emigracyjnych ma również na celu promocję polskiej kultury i integrację struktur czy wspólnot polonijnych. Osoby zgłaszane do Konkursu wspierają Polaków na emigracji w wydawałoby się codziennych sprawach, jak np. towarzyszenie podczas wizyty lekarskiej osobie nieznającej języka. Jednak dla tych osób, którym pomagają są to kwestie elementarne, życiowe. Dlatego zauważamy i doceniamy ich aktywność społeczną, bo jest nie tylko ważna i potrzebna, ale często to życie i zdrowie ratująca – mówi gość audycji Kierunek Polska.

Tegoroczna Gala Konkursu Osobowość Polonijna Roku odbyła się w Liverpoolu w sobotę, 9 września.

Więcej informacji o aktywnościach laureatów i poprzednich edycjach na stronie Konkursu.

Z Bożeną Krasoń, współorganizatorką Konkursu Osobowość Polonijna Roku, o tegorocznych laureatach, rozmawiała Małgorzata Frydrych.