X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Boże Ciało" z nominacją do Oskara w kategorii „najlepszy film międzynarodowy”

17.01.2020 22:00
Obraz Jana Komasy opowiada o młodym mężczyźnie, który po wyjściu z zakładu poprawczego zostaje w małej wsi wzięty za księdza. Scenariusz napisał Mateusz Pacewicz, w roli głównej wystąpił Bartosz Bielenia. Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 9 lutego w Dolby Theatre w Hollywood.
Audio
  • W magazynie m.in. o nominacji "Bożego Ciała" do Oskara, wyprawie polskich himalaistów w Karakorum i 28. finale WOŚP w kraju i za granicą [posłuchaj]
Kadr z filmu Boże ciało w reżyserii Jana Komasy
Kadr z filmu "Boże ciało" w reżyserii Jana Komasy Foto: materiały prasowe

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o szczycie ekonomicznym w Berlinie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. W Niemczech spotkał się z przedstawicielami tamtejszego rządu a także przedstawicielami biznesu.

Informujemy również o nominacji polskiego filmu "Boże Ciało", Jana Komasy, do Oskara. W tym roku kategorię „Najlepszy film nieanglojęzyczny” zastąpiono kategorią „Najlepszy film międzynarodowy”. Poza „Bożym Ciałem” o złotą statuetkę powalczą jeszcze obrazy: „Kraina miodu” - z Macedonii Północnej, „Nędznicy” - Francja, „Ból i blask” - Hiszpania oraz „Parasite” - Południowa Korea. Film Jana Komasy opowiada o młodym mężczyźnie, który po wyjściu z zakładu poprawczego zostaje w małej wsi wzięty za księdza. Scenariusz napisał Mateusz Pacewicz, w roli głównej wystąpił Bartosz Bielenia.

- Nominacja do Oscara dla "Bożego Ciała" to wielki sukces polskiego kina. Jan Komasa powtórzył wyczyn Pawła Pawlikowskiego i Andrzeja Wajdy. Niesie on nową jakość naszej kinematografii - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Łukasz Adamski, krytyk filmowy i publicysta.  

Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 9 lutego w Dolby Theatre w Hollywood.

W magazynie wracamy też do wydarzeń sprzed 29. lat, kiedy Litwini zebrali się przy strategicznych obiektach w Wilnie, aby nie dopuścić do ich zajęcia przez żołnierzy sowieckich. W nocy z 12 na 13 stycznia 1991 roku pod wieżą telewizyjną zginęło 14 osób, a kilkaset zostało rannych. Relację przygotował Kamil Zalewski.

W magazynie mówimy także o polskiej wyprawie w Karakorum, której celem jest zdobycie szczytu Batura Sar. To kolejna wyprawa przygotowawcza, w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy, przed ponowną próbą zdobycia K2.

Relacjonujemy także 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Polsce i na świecie.

W niedzielę, 12 stycznia, w Polsce i w kilkunastu krajach za granicą odbył się finał WOŚP. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku działała w 1760 sztabach. Sztaby i wolontariusze - których było prawie 120 tys. - byli w niemal każdym zakątku Polski. Zebrane pieniądze mają być przekazane na "polepszenie standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej".

Za granicą sztaby WOŚP powołano m.in. w Anglii, Irlandii, Niemczech, Holandii, Belgii, USA i Australii. W tym ostatnim kraju WOŚP zbierała pieniądze na pomoc w walce z pożarami, które wybuchają tam od października zeszłego roku.

Wśród przedmiotów wystawionych na licytacje wspierające WOŚP były m.in. replika medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk, kolacja z Robertem Lewandowskim, sukienka od Roksany Węgiel, kurtka w której Bogusław Linda wystąpił w filmie "Psy". Można również licytować dary przekazane przez ambasadorów Chin, Francji, Irlandii, Niemiec, Japonii, Wielkiej Brytanii i Palestyny.

28. finał WOŚP zakończył się tradycyjnym happeningiem "światełko do nieba". Światełko rozpoczęło się w Gdańsku, później przeniosło się na pl. Bankowym w Warszawie. W Gdańsku miało charakter wyjątkowy, poświęcono je bowiem zamordowanemu przed rokiem prezydentowi miasta Pawłowi Adamowiczowi.

W naszym programie również kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy o wpływie nowych technologii na kształt języka polskiego.

W Warszawie rozpoczęło działanie Centrum Doskonałości Ensamble 3. Nowy ośrodek ma prowadzić badania naukowe z dziedziny fotoniki nazywanej technologią przyszłości. Jego twórcy chcą, żeby dołączył do znanych i cenionych w świecie instytucji naukowych. Na działanie Centrum przeznaczono 30 mln euro z funduszy europejskich. Na otwarciu Centrum była Katarzyna Ingram.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.