X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Powstała Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Przywracanie pamięci o ofiarach ludobójstwa

11.07.2020 07:30
Głównym celem projektu jest upamiętnienie ofiar zbrodni ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945, przez ukraińskich nacjonalistów. Chodzi o osoby, które w zdecydowanej większości nie mają godnego pochówku. Instytut Pamięci Narodowej chce ustalić personalia tych osób, a po części też zweryfikować liczbę osób zamordowanych. 
Audio
  • W magazynie m.in. o polskim przewodnictwie w Grupie Wyszehradzkiej, publikacji listy ofiar Zbrodni Wołyńskiej przez IPN i akcji "Polak z sercem" [posłuchaj]
Obchody 72. rocznicy akcji Burza oraz 73. rocznicy Rzezi Wołyńskiej na skwerze Wołyńskim przy ulicy Gdańskiej w Warszawie
Obchody 72. rocznicy akcji "Burza" oraz 73. rocznicy Rzezi Wołyńskiej na skwerze Wołyńskim przy ulicy Gdańskiej w WarszawiePAP/Tomasz Gzell

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o objęciu przez Polskę przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Z początkiem lipca rozpoczęła się polska prezydencja w V4, która potrwa przez rok. Program działań na najbliższe 12 miesięcy będzie koncentrował się na czterech kwestiach związanych zarówno z polityką europejską, jak regionalną. Ważnym elementem rozmów i wypracowywanych stanowisk ma być również kwestia powrotu do sytuacji gospodarczej i społecznej sprzed pandemii. Szczegóły przedstawiają Katarzyna Semaan i Przemysław Pawełek.

Relacjonujemy także obchody 76. rocznicy Operacji Armii Krajowej "Ostra Brama" na Litwie. Uroczystości odbyły się na wileńskim cmentarzu na Rossie. Operacja "Ostra Brama" nazywana była również powstaniem wileńskim. Relacje przygotował Kamil Zalewski.

Mówimy również o opublikowaniu przez Instytut Pamięci Narodowej internetowej bazy ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Liczy ona ponad 17 tysięcy wpisów.  Prezes IPN Jarosław Szarek mówił podczas prezentacji bazy, że jest to próba przywrócenia pamięci o osobach, które zostały zamordowane przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. Jarosław Szarek podkreślał, że ta baza nie jest symbolicznym aktem oskarżenia. Baza została uruchomiona na kilka dni przed przypadającym  11 lipca, Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Baza jest dostępna na prowadzonym przez IPN portalu zbrodniawolynska.pl.

11 i 12 lipca mija 77 lat od kulminacji zbrodni wołyńsko-galicyjskiej, w wyniku której w latach 40. ubiegłego wieku, członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zamordowali na Wołyniu i we wschodniej Galicji, według szacunków IPN, około 100 tysięcy Polaków - mężczyzn, kobiet i dzieci. Informacje zebrała Katarzyna Semaan.

Miliony osób w północnej Syrii znalazły się na krawędzi ubóstwa. Trwająca niemal dekadę wojna domowa wyniszczyła kraj, a w ostatnich tygodniach tragiczną sytuację dodatkowo pogorszyła pandemia koronawirusa. Syryjczycy, którym udało się przetrwać bombardowania są teraz narażeni na śmierć z powodu COVID-19. W akcję pomocową włączyło się szereg międzynarodowych organizacji, w tym te z Polski. Wojna domowa w Syrii trwa już od ponad dziewięciu lat. Kosztowała życie co najmniej pół miliona ludzi. Ponad połowa populacji kraju musiała uciekać ze swoich domów. Relację na ten temat przygotował Wojciech Cegielski.

W audycji także informacje o ciekawej działalności Polonii w Hiszpanii. Po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii, wielu mieszkających w tym kraju Polaków straciło pracę i środki do życia. Pomagało im Stowarzyszenie "Dom Polski w Getafe", które pod Madrytem prowadziło akcje pomocowe dla rodaków w trudnej sytuacji życiowej. Przy "Domu Polskim" działa Biuro Porad Prawnych i Psychologicznych, stowarzyszenie nawiązało współpracę z hiszpańskim Bankiem Żywności, a także szyło maseczki i odzież ochronną dla domów seniora - poinformował prezes organizacji Andrzej Janeczko.

W naszym magazynie także o wsparciu dla Polaków na Wschodzie w ramach akcji "Polak z sercem". Ponad 24 tony żywności, przyborów szkolnych i środków czystości trafiło do Polaków mieszkających za wschodnią granicą. Udało się zebrać prawie 35 tysięcy złotych, które przekazano najbardziej potrzebującym rodakom. Dary i środki finansowe trafiły  m.in. do rodzin wielodzietnych, osób chorych, samotnych i starszych żyjących w okolicach Lwowa i Kamieńca Podolskiego na Ukrainie oraz do potrzebujących Polaków w Grodnie i Brześciu na Białorusi. W inicjatywę zaangażowało się ponad 1200 wolontariuszy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z 22 diecezji.

Naszym gościem jest Dominika Zamara, wybitna śpiewaczka operowa. Sopranistka ma na swoim koncie ogromne sukcesy na arenie międzynarodowej. We Włoszech ma status gwiazdy, a jej sopranem zachwycają się fani opery na całym świecie. Koncertowała m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Korei Południowej. W 2018 r. dołączyła do grona artystów Watykanu. Często bierze także udział w festiwalach muzyki sakralnej. W 2018 roku nagrała również płytę z pieśniami Fryderyka Chopina.  Rozmowę z naszym gościem przeprowadziła Maria Wieczorkiewicz.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.