X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polacy objęli ważne funkcje w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym

19.12.2020 15:06
Po raz pierwszy w historii Polacy sprawują równocześnie funkcje dyrektorów wykonawczych w dwóch globalnych instytucjach finansowych - Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym. Piotr Trąbiński i Katarzyna Zajdel-Kurowska objęli stanowiska w listopadzie i będą je sprawować przez dwa lata.
Audio
  • W magazynie m.in. o 50 rocznicy Grudnia'70, spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z medykami walczącymi z pandemią i Nagrodzie Sacharowa dla białoruskiej opozycji [posłuchaj]
Piotr Trąbiński
Piotr TrąbińskiFoto: MFW

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy m.in. o obchodach 50. rocznicy wydarzeń Grudnia'70 na Wybrzeżu. 17 grudnia minęło 50 lat od "czarnego czwartku" w Gdyni. Historyk profesor Mirosław Golon tłumaczy, że masakra robotników w Gdyni w grudniu 1970 roku, była zemstą komunistycznych władz za protesty na Wybrzeżu. Do robotników, którzy posłuchali apelu ówczesnego wicepremiera Stanisława Kociołka namawiającego do powrotu do pracy, i którzy przyjechali kolejką na dworzec, milicja i wojsko otworzyły ogień. Zginęło wtedy 18 osób. Była to najbardziej krwawa akcja oddziałów milicyjnych podczas tłumienia robotniczych protestów na Wybrzeżu, które trwały od 14 do 22 grudnia.

Polscy medycy, którzy wiosną tego roku udzielali pomocy chorym na COVID-19 we Włoszech, zostali odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę. Krzyże Zasługi za Dzielność otrzymało kilkunastu uczestników misji z Wojskowego Instytutu Medycznego i Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że postawa medyków jest godna i piękna. - Jest niewiele sposobów kiedy braterstwo między narodami można rzeczywiście budować, ono z reguły opiera się na trudzie - powiedział Andrzej Duda. - Wszyscy znamy to powiedzenie - prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Bardzo dziękuję, że w tamtych momentach wielkiej biedy byliście, żeby pokazać, że jesteśmy przyjaciółmi Włochów - mówił prezydent i zwrócił uwagę, że ówczesna sytuacja była godziną próby. Relację z uroczystości przygotował Michał Fedusio.

Mówimy też o nagrodzie Parlamentu Europejskiego imienia Sacharowa, dla demokratycznej opozycji na Białorusi. Nagroda jest przyznawana za zasługi w walce o demokrację i prawa człowieka. Odebrali ją na sesji plenarnej w Brukseli przedstawiciele Rady Koordynacyjnej, która reprezentuje opozycję.

Szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli, który wręczył nagrodę, podkreślił, że Unia ma moralny obowiązek wspierać Białorusinów w ich walce o wolność: "W ostatnich miesiącach pokazali Państwo całemu światu, co oznacza nie poddawać się. Bronili Państwo swoich praw i nie rezygnowali z walki mimo bólu, cierpienia i strachu."

Nagrodę imienia Sacharowa Parlament Europejski przyznaje od 1988 roku. Otrzymali ją wtedy wspólnie Nelson Mandela oraz Anatolij Marczenko. Jeśli chodzi o przedstawicieli Białorusi, to w 2004 roku nagrodę otrzymało Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, dwa lata później laureatem został jeden z liderów opozycji, Aleksandr Milinkiewicz. Informacje na ten temat zebrała Katarzyna Semaan.

Zwycięzcy listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, czyli Joe Biden i Kamala Harris, zostali ogłoszeni "Człowiekiem roku" tygodnika "Time". Redakcja doceniła ich za "siłę empatii" w trakcie roku zdominowanego przez epidemię COVID-19.

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Remigiuszem Farbotko z Radia Bobola w Londynie, z którym rozmawiamy o pomocy niesionej polskim emigrantom w Wielkiej Brytanii. Rozmowę prowadziła Małgorzata Frydrych.

Po raz pierwszy w historii Polacy sprawują równocześnie funkcje dyrektorów wykonawczych w dwóch globalnych instytucjach finansowych - Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym. Piotr Trąbiński i Katarzyna Zajdel-Kurowska objęli stanowiska w listopadzie i będą je sprawować przez dwa lata. Z Piotrem Trąbińskim spotkał się w Waszyngtonie nasz korespondent Marek Wałkuski.

Betlejem szykuje się na puste Święta Bożego Narodzenia. W centrum miasta stanęła już tradycyjna choinka, ale w tym roku z powodu pandemii do miejsca narodzin Chrystusa nie przyjadą tłumy turystów z całego świata. W uroczystościach i liturgiach weźmie udział zaledwie niewielka grupa miejscowych chrześcijan. Więcej na ten temat Wojciech Cegielski.

W naszym programie także audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie". Odwiedzamy Kamieniec Podolski, dziś leżący na Ukrainie.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.