X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska otwarta na współpracę z Francją. Premier złożył wizytę w Paryżu

19.03.2021 16:09
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Politycy rozmawiali o współpracy w obszarze programów szczepionkowych, współpracy z Komisją Europejską, sprawiedliwej transformacji energetycznej, czy wywieraniu nacisku na producentów szczepionek, żeby jak najszybciej wywiązywały się ze swoich zobowiązań wobec naszych krajów. Podczas spotkania nie zabrakło rozmów na temat relacji gospodarczych między Polską a Francją, dotyczących m.in. energetyki atomowej oraz współpracy transportowej i infrastrukturalnej.
Audio
  • W magazynie m.in. o spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami sił zbrojnych, wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Paryżu i obostrzeniach epidemicznych w Polsce [posłuchaj]
Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Mateusz Morawiecki
Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

Wojsko, żołnierze, także z WOT, z wojsk operacyjnych, Żandarmerii Wojskowej wykonują swoją służbę w sposób wzorowy, z wielkim zaangażowaniem, odpowiedzialnością i profesjonalizmem – podkreślał Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami Sił Zbrojnych RP zaangażowanymi w walkę z pandemią COVID-19. 

 – Jestem bardzo dumny z Państwa służby, z tych zadań, które zostały w czasie pandemii wykonane. Ale niestety muszę też powiedzieć, że sytuacja w tej chwili się pogarsza, trzecia fala pandemii koronawirusa jest absolutnie ewidentna – mówił Andrzej Duda. Wskazał, że z tym wielkim zagrożeniem musimy się zmierzyć w taki sposób, by system ochrony zdrowia, także ten, za który odpowiadają Siły Zbrojne wytrzymał „ten straszliwy napór pandemii, a w związku z tym ogromny wzrost liczby osób hospitalizowanych”.

 – Wiadomo, że najważniejszym naszym zadaniem jest niedopuszczenie do sytuacji głęboko kryzysowej. Za sytuację głęboko kryzysową, za sytuację, w której tracimy kontrolę nad przebiegiem pandemii, uważam sytuację, w której następuje załamanie się systemu ochrony zdrowia, nie ma miejsc w szpitalach, nie ma gdzie przyjmować chorych, nie ma respiratorów – powiedział. Prezydent mówił też, że prawdopodobnie możemy się spodziewać wprowadzenia na obszarze całego kraju restrykcji. Relację ze spotkania przygotował Michał Fedusio.

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy także o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego we Francji.

- Wizyta w Paryżu na zaproszenie prezydenta Francji Emmanuela Macrona odbywa się w wyjątkowym momencie dla Unii Europejskiej i dla naszych krajów, to teraz decydują się losy zdrowia Europejczyków i przyszłość naszych krajów, dlatego musimy działać w sposób solidarny - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Politycy rozmawiali o współpracy w obszarze programów szczepionkowych, współpracy z Komisją Europejską, sprawiedliwej transformacji energetycznej, czy wywieraniu nacisku na producentów szczepionek, żeby jak najszybciej wywiązywały się ze swoich zobowiązań wobec naszych krajów. Również o podatku cyfrowym, bo w tej sprawie Polska i Francja mają wspólny punkt widzenia.

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że rozmowa dotyczyła też współpracy zbrojeniowej w zakresie badań i rozwoju oraz zmian w energetyce. "Budujemy Centralny Port Komunikacyjny, Solidarity Transport Hub Poland, z nowym układem inwestycji kolejowych, a także sieć 5G. We wszystkich tych obszarach jest pole do współpracy pomiędzy Polską i Francją. Francuski biznes ma ogromne osiągnięcia w obszarze budowy infrastruktury lotniczej czy cyfrowej" - zauważył szef polskiego rządu.

W naszym programie także o międzynarodowym proteście wobec osadzenia Aleksieja Nawalnego w kolonii karnej. Aleksiej Nawalny po prawie trzech tygodniach w konwoju został dowieziony do kolonii w Pokrowie. Uwolnienia lidera rosyjskiej opozycji zażądał Europejski Trybunał Praw Człowieka, ale Rosja odmówiła wykonania postanowienia.

Mija 10 lat od rozpoczęcia wojny domowej w Syrii. Wojny, która zmieniła świat i spowodowała cierpienia milionów ludzi. Naloty na szpitale, bombardowania szkół, używanie broni chemicznej, tortury - to teraz w Syrii codzienność.

Ale najstraszniejszym skutkiem tej wojny jest fakt, że z domów musiało uciekać 13 milionów osób. Niektórzy uciekali kilkakrotnie. Większość Syryjczyków schroniła się w innych miejscach w kraju, ale część uciekła za granicę: do Libanu, Turcji, ale także do Europy. Dodajmy, że wojna domowa w Syrii kosztowała życie co najmniej pół miliona osób. Wojciech Cegielski zebrał historie czwórki Syryjczyków, których wojna rozsiała po świecie.

W kartce z kalendarza przypominamy o setnej rocznicy podpisania Traktatu Ryskiego. Dokument kończył wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczał granice państwa polskiego na wschodzie. Traktat stanowił o odszkodowaniach dla Polski i miał regulować sprawy repatriacji oraz polityki wobec ludności polskiej na terenie Rosji Sowieckiej.

W cyklu "Kierunek: Polska" spotkamy z Martą Lebdowicz, która wróciła do kraju z Wielkiej Brytanii. Audycję przygotowała Małgorzata Frydrych.

W naszym programie także cykl "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie". Odwiedzamy Agłonę i Krasław na Łotwie.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.